News

گرمای تابستان، الکامپ۹۶ را هم داغ کرد! (نگاهی به بزرگ ترین نمایشگاه فناوری کشور)

گرماي تابستان، الکامپ96 را هم داغ کرد! (نگاهی به بزرگ ترین نمایشگاه فناوری کشور)

گرمای تابستان، الکامپ۹۶ را هم داغ کرد! (نگاهی به بزرگ ترین نمایشگاه فناوری کشور)

الکامپ، بزرگترین اتفاق فناورانه ی سال

elecomp

سال ها الکامپ با برف و سرما گره خورده بود.

آنهایی که هر سال از نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک بازدید می کردند، هوای گرم و نامطبوع سالن ها و هوای سرد محوطه نمایشگاه را خوب به یاد دارند، اما امسال الکامپ در بسیاری از زمینه ها متفاوت تر از سال های گذشته برگزار شد و به همین دلیل شاید بتوان آن را سنت شکن ترین الکامپ نامید.

اولین سنت شکنی الکامپ بیست وسوم، برگزاری در روزهای داغ تابستان ( ۳۰ تیر تا ۲ مرداد) بود که به گفته برگزارکنندگان، این مهاجرت به نیمه اول سال سبب رونق کسب و کار فاوا می شود.

دومین تفاوت عمده با سال های قبل را باید رشد ۷۰ درصدی الکامپ دانست.

الکامپ سال ۹۶ بزرگترین الکامپ تاریخ بود که بیش از ۸۰۰ شرکت در فضایی نزدیک به ۳۴ هزار متر مربع در نمایشگاه بین المللی تهران گرد هم آمدند.

 

رشد قابل توجه سهم استارتاپ ها در الکامپ ۹۶

بررسی الکامپ تابستان 96

سومین نقطه قوت الکامپ بیست و سوم، اختصاص بزرگترین سالن نمایشگاه به استارتاپ ها بود که مانند سال قبل استقبال ویژه ای از این کسب وکار های نوپا شد.

این سومین سال متوالی است که سازمان نظام صنفی رایانه ای (نصر) برگزاری الکامپ را به عهده داشت.

سازمان نصر در این سه سال توانسته بسیاری از مشکلات متداول دوره های قبل را از میان بردارد و بنیانگذار بخش های جذابی مانند الکام استارز باشد.

 

ستارگان الکامپ

Related image

حضور استارتاپ ها در الکامپ از دو سال پیش پایه گذاری شد.

در الکامپ بیست و یکم تنها بخش کوچکی از یک سالن در اختیار استارتاپ ها قرار گرفت، ولی استقبال از همین بخش آنقدر زیاد بود که نظام صنفی رایانه ای سال بعد یک سالن را به آنها اختصاص داد.

هرچند آن سالن به دلیل دور بودن از دیگر سالن ها، نداشتن تهویه مناسب و فضای کم غرفه ها بارها مورد نقد قرار گرفت، ولی باعث شد حمایت از استارتاپ ها باز هم افزایش پیدا کند و این بار سالن ۸ و ۹ که بزر گترین سالن نمایشگاه بین المللی محسوب می شود در اختیار استارتاپ ها قرار گرفت.

راستی، استارتاپ چی هست اصلا ؟!

Image result for startup

استارتاپ ها همان کسب و کارهای نوپایی هستند که فکرهای بزرگی در سر دارند و قرار است با ایده هایشان زندگی راحتتری را برای مردم کشور خود رقم بزنند.

این سالن که الکام استارز (ستارگان) نام دارد از دوره بیست و یکم تاکنون شش برابر شده است.

امسال ۱۰۰ استارتاپ غرفه ۱۲ متری و ۲۵۰ استارتاپ در قالب یک استند در نمایشگاه حضور داشتند.

در این دوره شتابدهنده ها و سرمایه گذاران نیز در سالن حضور داشتند تا با شکل گیری اکوسیستم، استارتاپ ها حداکثر استفاده را از این فرصت بکنند.

اولین نکته ای که نظر ما را در سالن الکام استارز امسال جلب کرد، این بود که با وجود فراوانی استارتاپ های شرکت کننده، تعداد ایده های خلاقانه و نو کم بود.

گاه پیش می آمد با ایده ای در غرفه ای آشنا میشدید و چند قدم جلوتر در غرفه ای دیگر با نامی متفاوت همان ایده تبلیغ میشد.

بجز تکرار، مورد دیگر این بود که بسیاری از استارتاپ ها دو دوره قبل نیز در الکامپ شرکت کرده بودند و حتی تاریخ تولدشان به قبل تر از آن بازمیگردد.

سوالی که مطرح میشود این است که چنین استارتاپ هایی در این چند سال چه پیشرفتی کرده اند؟

آیا وقت آن نرسیده آنها را به عنوان شرکت و در سالن های دیگر نمایشگاه ببینیم؟

 

رونمایی از فاز سوم شبکه ملی اطلاعات

استارتاپ ‫رونمایی از فاز سوم شبکه ملی اطلاعات‬‎

دستگاه دولتی با قدرت در سالن دولت الکترونیکی حضور داشتند و این بار برخلاف دوره های قبل سعی کرده بودند از سامانه های جدید خود رونمایی کنند.

یکی از مجموعه هایی که در سالهای اخیر به سمت الکترونیکی شدن گام برداشته، قوه قضاییه است که سال گذشته بیش از ۶۰ میلیون خدمات این سازمان به صورت الکترونیکی انجام شده که میتوان به ابلاغ الکترونیکی اشاره کرد.

بازدید دولتی ها از نمایشگاه نیز پر بار بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، چند نفر از معاونان وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی، رئیس پلیس فتا، رئیس سازمان تامین اجتماعی و… از نمایشگاه بازدید کردند.

همچنین روز یکشنبه با حضور وزیر ارتباطات، معاونان این وزارتخانه و دکتر حمید شهریاری، عضو شورای عالی فضای مجازی، فاز سوم شبکه ملی اطلاعات به عنوان فاز تکمیلی این پروژه به بهره برداری رسید.

شبکه ملی اطلاعات در سه فاز در شهریور ۹۵ ، بهمن ۹۵ و مرداد ۹۶ (در نمایشگاه الکامپ) عملیاتی شد.

از جمله الزامات شبکه ملی اطلاعات باید به تفکیک ترافیک خارج و داخل، پیاده سازی شبکه ای امن، پایدار، پهن باند و دارای موبیلیتی با مدیریت مستقل و امکان عرضه خدمات محتوای بومی اشاره کرد.

 

تعاملات وزیر جدید و بخش خصوصی

دکتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، الکامپ را برای خداحافظی از وزارت ارتباطات انتخاب کرد.

او در این خصوص گفت در دولت دوازدهم خواهد بود، اما در جایگاه دیگری.

همین باعث شد خبرنگاران در نشست های خبری الکامپ از رئیس سازمان نصر کشور درباره پیش بینی وزیر آینده بپرسند، ناصرعلی سعادت در پاسخ این پرسش ها گفت:

مطمئنیم رئیس جمهور در تلاش است بهترین تیم را برای دولت دوازدهم انتخاب کند و هر کسی وزیر ارتباطات شود ما صمیمانه درکنارش کار می کنیم.

بخش خصوصی نبایدمنتظر این باشد که دولت مشکلاتش را حل کند.

همین که دولت مانع جدیدی ایجاد نکرده و قوانین دست و پاگیر را اصلاح و حذف کند، کافی است.

 

آیند های روشن یا مبهم؟

الکامپ96 الکامپ

از چندی پیش صحبت هایی درباره ادغام الکامپ و تلکام مطرح شد و جهانگرد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در الکامپ به صورت قطعی اعلام کرد از سال آینده الکامپ و تلکام همزمان برگزار خواهد شد.

اکنون میدانیم سال آینده نیز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور برگزارکننده الکامپ خواهد بود، اما با توجه به اینکه تاکنون مجری تلکام متفاوت بوده، باید ببینیم این ادغام چگونه مدیریت میشود.

ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نصر کشور در این باره میگوید:

دو بخش “IT” و “CT” جداناپذیر است و در حال حاضر هم بسیاری از شرکت های این دو نمایشگاه یکی هستند.

بنابراین از نظر منطقی درست نیست به فاصله دو ماه، دو رویداد از یک خانواده و با یک هدف برگزار شود.

 

حال یکی از اپلیکیشن ها و یکی از بازی هایی که در الکامپ۹۶ معرفی شدند را با هم بررسی میکنیم :

 

نخستین پیام رسان ایرانی با قابلیت پرداخت ( پیام رسان بله )

پیام رسان ایرانی بله
همزمان با آغاز نمایشگاه الکامپ، پیام رسان « بله » که اولین اپلیکیشن پیام رسانی ایرانی با قابلیت انجام تراکنش های مالی است، بهره برداری شد.

این پیام رسان در کنار امکان گفت و گو، ارسال پیام، عکس و ویدئو، انجام عملیات بانکی و پرداخت و درخواست پول را نیز برای کاربران امکان پذیر کرده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات با بیان این جمله که مردم به « بله »، بله خواهند گفت، اظهار کرد:

از برنامه هایی که وزارت ارتباطات بجد پیگیر و حامی آن است، راه اندازی شبکه های اجتماعی بومی بویژه شبکه های پرداخت است؛ زیرا مزایای زیادی از نظر حریم خصوصی و مسائل اقتصادی برای مردم دارد.

 

بازی مبارزه در خلیج عدن ۲

بازی مبارزه در خلیج عدن 2

خرداد ۹۱ بازی « مبارزه در خلیج عدن » معرفى شد؛ یک بازی ویدئویی در سبک تیراندازی اول شخص که در مدت کوتاهی مورد استقبال گسترده کاربران قرار گرفت.

این بازی که اولین بازی ویدئویی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، بازیکن را در نقش یکی از تکاوران نیروی دریایی ارتش قرار می دهد که باید با دزدان دریایی در منطقه خلیج عدن مبارزه کند.

حال نسخه موبایلی بازی مبارزه در خلیج عدن ۲ با حضور جمعی از فرماندهان لشکری در الکامپ ۹۶ رونمایی شد و شهریور برای گوشی های اندرویدی عرضه می شود.

مبارزه در خلیج عدن ۲ با موتور گرافیکی ۳D Unity ساخته شده و گرافیک و صداگذاری آن به قدری حرفه ای است که بسیاری آن را Call of Duty ایران می دانند.

 

جهت مشاهده ی پست های آموزشی اینجا را کلیک کنید .

جهت مشاهده ی اخبار دنیای فناوری اینجا را کلیک کنید .

بازگشت به لیست

1 نظر در “گرمای تابستان، الکامپ۹۶ را هم داغ کرد! (نگاهی به بزرگ ترین نمایشگاه فناوری کشور)

  1. نودی گفت:

    این مطلب رو حتما ببینین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *