News

دید و بازدید نوروزی با میهمانان مجازی ( بررسی تاثیر دنیای مجازی بر عید نوروز )

دید و بازدید نوروزی با میهمانان مجازی ( بررسی تاثیر دنیای مجازی بر عید نوروز )

دید و بازدید نوروزی با میهمانان مجازی ( بررسی تاثیر دنیای مجازی بر عید نوروز )

عید مجازی

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا دی ۹۵ حدود ۴۰ میلیون کاربر اینترنت در کشور داشتیم و ضریب نفوذ اینترنت به ۵۰ درصد رسید که عددی مناسب است.

محمود واعظی در سخنانی دیگر نیز گفت در سه سال اخیر به ۲۵ هزار روستا اینترنت داده شده است.

همچنین مرداد ۹۵ ایسنا نوشت ایران با آمار ۴۴ درصدی رتبه اول استفاده از پیامرسان تلگرام را به خود اختصاص داده و در استفاده از این شبکه اجتماعی بی رقیب است.

همه این شواهد و آمار و ارقام نشان میدهد استفاده از تلفن همراه و اینترنت در ایران همه گیر شده و خواه ناخواه بر سبک زندگی و رفتار ما تاثیرگذار است.

البته همیشه فناوریهای نوین در تلاشند پیچیدگی های انجام کارهای مختلف بشری را ساده تر کنند و به همین دلیل استفاده از این فناوریها در جوامع بشری بسیار سریع همه گیر میشود.

عید مجازی یعنی چی ؟!

خرید مجازی

عید مجازی

تغییر همیشه در زندگی سخت بوده و هست، اما وقتی مردم به تغییرات جدید عادت کنند، کم کم به سمت استفاده بیش از پیش موارد جدید سوق پیدا میکنند، این اتفاق در خرید اینترنتی در ایران بوضوح قابل مشاهده است.

سالهای دور، فروش سی دی نرم افزاری، آموزشی و قطعات جانبی سیستم های رایانه ای به صورت اینترنتی شروع شد و کم کم این روند به سمت فروش اینترنتی دیگر کالاها پیش رفت؛ اما امروز اگر به صفحات اول فروشگاه های اینترنتی پوشاک و کیف و کفش در کشور نگاه کنیم چیزی از ویترین مغازه ها در ایام عید نوروز کم ندارند.

رفتار خرید مردم در حال تغییر از سبک سنتی به سبک جدید است.

خیلی از خرید های عید به این صورت در حال انجام است؛ سایت هایی که انواع و اقسام پوشاک را در اختیار بازدیدکننده قرار میدهد و با ارسال رایگان محصولات به منزل و ارائه خدمات مختلف از جمله امکان بررسی و مقایسه محصولات، امکان انتخاب دقیق رنگ و اندازه و حتی ارائه پیشنهاد ها به کاربران برای انتخاب ست کامل لباس موجب ترغیب کاربران به خرید از این روش شده اند.

 

سفر مجازی

عید مجازی

هر سال بسیاری از خانواده ها از تعطیلات عید نوروز استفاده کرده و به سفرهای داخلی و خارجی برای دیدن زیبایی های طبیعت، مکانهای تاریخی، تفریحی و… میروند.

اگر قصد سفرهای نوروزی داشته باشید، امکانات زیادی چون رزرو آنلاین هتل با امکان مشاهده امکانات داخلی هتل، مشاهده اتاقها و رستورانها، بررسی راهها و ترافیک، مشاهده مکانهای توریستی و… با استفاده از سایت های مختلف برای شما فراهم شده تا با ترافیک روان و با هدفی مشخص به سفر بروید.

اهمیت استفاده از فناوری در حمل و نقل شهری و برون شهری بر کسی پوشیده نیست.

تقی کهوریان، معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه استفاده از سامانه های هوشمند در مدیریت ترافیک موجب کاهش معضلات حمل و نقل درون و برون شهری است، بر استفاده از این گونه سامانه ها تاکید میکند. (به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دی ۹۵ )

البته این زمینه هنوز جای کار فراوان دارد و باید به صورت سازمان یافته تر استفاده از سامانه های هوشمند در حمل و نقل شهری توسط سازمانهای ذیربط دنبال شود.

حال اگر به هر دلیلی امکان سفر ندارید، تورهای مجازی و سفرهای مجازی میتواند کمک حال شما باشد. سایت هایی مختلف در این زمینه وجود دارد و شما با استفاده از یک سیستم رایانه و اینترنت پرسرعت میتوانید به جای جای کشور یا حتی به کشورهای دیگر به صورت مجازی سفر کنید و با زیبایی ها، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مختلف آشنا شوید.

 

هدیه و شادباش مجازی

عید مجازی

این روزها، ارسال کارت پستال های دم عید هم متفاوت تر شده، البته جای شکر دارد که استفاده از دنیای مجازی موجب شده درمصرف کاغذ کمی صرفه جویی داشته باشیم، به این ترتیب کمتر درخت قطع می کنیم تا لحظات شاد امروز را با تلخ کردن کام آیندگان عوض نکنیم.

از کارت های شادباش نوروز که بگذریم، خرید عیدی هم با فناوری آمیخته شده، خیلی از افراد برای سفارش عیدی به فروشگاه های آنلاین سر می زنند و کادو های عید خودشان را تهیه می کنند.

زیر ساخت مناسب که به گفته سعید قربانی در سال اخیر با رشد ۸ درصدی پهنای باند خارجی به ۷۲ گیگابایت بر ثانیه رسیده در کنار امکانات خوب فروشگاه های آنلاین موجب شده کاربران بدون حضور در ترافیک، امکان جست وجو و بررسی دقیق محصولات مختلف را داشته باشند و حتی کادو را بسته بندی شده در منزل دریافت کنند.

حتی کار از این هم فراتر رفته است، بسیاری از محصولات که سالیان دور به صورت فیزیکی ارائه می شدند در حال حاضر به صورت مجازی قابل تهیه هستند.

به عنوان مثال اگر بخواهید یک کتاب به کسی عیدی دهید، می توانید از نسخه مجازی آن بهره ببرید.

به هرحال سنت خوب هدیه دادن شب عید حفظ شده و راه و رسم جدید، صرفه جویی در وقت و کم شدن آلودگی هوا را نیز به ارمغان آورده است.

اما معایب عید مجازی …

 

مهمان ناخوانده ای به نام تلفن همراه

عید مجازی

سال های دور، عید نوروز یعنی دید و بازدید های حضوری، اما این روزها به لطف فناوری بسیاری از دید و بازدیدهای عید با استفاده از تلفن های همراه و رایانه ها به یاری نر م افزارهای پیامرسان انجام میشود.

دولت هم در این زمینه فعال بوده و به گفته سعید قربانی، معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سه سال گذشته حدود ۳۲۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه شبکه و پهنای باند کشور سرمایه گذاری شده که دو برابر این رقم نیز از سوی بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم، این امکانات به یاری ما آمده تا لحظات زیبای سال نو را با دوستان و آشنایانی که در شهرستانها یا کشورهای دیگر هستند، اشتراک گذاری کنیم.

اما از طرف دیگر بسیاری از دید و بازدیدهای شب عید داخل شهری هم تحت تاثیر قرار گرفته و حضور در کنار هم کمرنگ تر شده است.

حتی در جمع دوستانه و محفل های خانوادگی حضور مهمانی ناخوانده به نام تلفن همراه نظر همه را به خود جلب کرده است.

دنیای مجازی ، احساس مجازی

می توان گفت هر پدیده ای چون چاقوی دو لبه است؛ یک سوی آن موجب بهبود رفتار و عملکرد ما یا ارائه خدمت می شود و دیگری باعث از بین بردن رفتارهای مناسب ما و ایجاد مشکل در جامعه.

استفاده از شبکه های اجتماعی، نرم افزارهای پیام رسان و… در کنار این که موجب افزایش روابط با ارائه امکانات مناسب شده، اما طبق نظر بسیاری از کارشناسان روا نشناسی رفتار اجتماعی کاربران را تحت تاثیر قرار میدهد.

طبق تحقیقاتی که در کشور چین انجام شده، بسیاری از دختران و پسران جوان چینی به دلیل استفاده از شکلک های موجود در نرم افزارها برای بیان احساسات خود قادر به تغییر حالت چهره خود در برخوردهای حضوری در زمان شادی، غم و… نیستند.

به نظر میرسد حضور در دنیای مجازی در کنار حضور در دنیای واقعی میتواند ارزشمند باشد.

 

عید مجازی در کنار خانواده

عید مجازی

یک جمع خانوادگی یا دوستانه را تصور کنید، معمولا در چنین جمع هایی به تعداد افراد حاضر در جمع، تلفن همراه نیز وجود دارد.

این مهمان ناخوانده فضای گرم دوستانه یا خانوادگی را سرد میکند، چراکه هر فرد به جای ارتباط با فردی که کنار او نشسته، ترجیح میدهد با افراد آنلاین معاشرت کند.

اتفاقی که در سالهای اخیر شاهد آن هستیم، کمرنگ شدن جمع های دوستانه یا خانوادگی است؛ زیرا حتی هنگام حضور فیزیکی در خانه و وقتی کنار هم هستیم این فناوری های نوظهور را رها نمیکنیم.

همیشه عادتها وقتی خودشان را به ما نشان میدهند که درون آنها هستیم و دیگر خروج از آنها کاری ساده نیست.

به این ترتیب فناوریهای نوین که میتواند به بهبود روابط و حفظ کانون گرم خانواده که مهم ترین رکن یک جامعه است، کمک کند به ابزاری برای تخریب آن تبدیل میشود.

بهبود شرایط همیشه خوب است، اما حذف رفتارهای درست با استفاده نادرست از فناوری معضلی است که میتواند بسیار زیانبار باشد.

 

امیدواریم از این مقاله لذت و استفاده ی کافی را برده باشید .

جهت مشاهده ی سایر پست های آموزشی اینجا را کلیک کنید .

جهت مشاهده ی اخبار دنیای فناوری اینجا را کلیک کنید .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *