News, آموزشی

هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید ! – فلش مموری های قدیمی تان را دور نندازید !!!

هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید ! - فلش مموری های قدیمی تان را دور نندازید !!!

هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید ! – فلش مموری های قدیمی تان را دور نندازید !!!

کاربردهای جالب برای فلش ها و کارت های حافظه قدیمی

هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید !

بسیاری از ما حداقل چند فلش یا کارت حافظه قدیمی گوشه کشوی میزمان داریم که نمونه های جدیدتر و قدرتمندتر جایشان را گرفته اند.

شاید در نگاه نخست به نظر نرسد این حافظه های کم حجم کاربرد چندانی در زندگی دیجیتال امروزی داشته باشند، ولی از قدیم گفته و روی فلش ها ذخیره کرده اند که « هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید !»

برای این حافظه ها هم میتوان کارکردهای خلاقانه و مفیدی پیدا کرد که چه به صورت روزمره و چه برای روز مبادا به کار بیایند.

کلید مرموز

اگر میخواهید رایانه یا لپ تاپتان را از دسترسی های فیزیکی غیرمجاز حفظ کنید، یک فلش قدیمی ابزار بسیار خوبی برای این کار است!

میپرسید چگونه؟

فلش مموری های قدیمی خود را چکار کنیم؟

نرم افزاری به نام Predator این کار را بسیار آسان کرده است.

با نصب این نرم افزار و اجرای آن، برنامه از شما میخواهد فلش تان را به رایانه متصل کنید تا یک کلید خاص برای باز کردن رایانه تان ساخته و روی آن فلش نصب شود.

این ابزار همچنین نیاز به تعیین رمز عبور دارد تا در مواقع اضطراری (مثل گم شدن حافظه فلش) از آن استفاده کنید.

نگران فایل های روی فلش هم نباشید.

آنها دست نمیخورند و این فلش کماکان مثل یک حافظه عادی عمل میکند.

حال که این اعمال را انجام دادید، Predator که در پس زمینه در حال اجراست، هر ۳۰ ثانیه رایانه تان را چک میکند و اگر فلش کلید به یکی از پورتهای USB متصل نباشد، رایانه را به طور خودکار قفل میکند تا کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد.

ویروس کش پرتابل

استفاده از فلش

تا به حال برایتان پیش آمده که رایانه تان ویروسی شده باشد و با خود گفته باشید اى کاش میتوانستید از بیرون سیستم عامل آن را ویروس کشی کنید؟

این کار را به کمک یک فلش میتوانید بسادگی انجام دهید.

شرکت AVG نسخه ای از آنتی ویروس را به نام AVG Rescue CD منتشر میکند که دقیقا برای همین کاربرد طراحی شده است.

این نرم افزار که حجمی کمتر از ۵۰۰ مگابایت دارد، گزینه ای ایده آل برای تبدیل یک فلش یک گیگابایتی به ویروس کشی پرتابل است.

نصب آن هم ساده است:

پس از دانلود، فایل setup.exe را اجرا و فلشتان را به عنوان مقصد نصب انتخاب کنید.

نرم افزار به صورت قابل بوت و روی فلش نصب میشود و تمام!

این فلش ویروس کش را دم دست داشته باشید که اگر زمانی درگیر ویروس ها شدید، به جای سیستم عامل اصلی، با آن بوت شوید و ویندوزتان را اسکن و ویروس کشی کنید.

هدیه ی لحظه آخری

Image result for gift

زمانی که میخواهید به یکی از اقوام یا دوستانتان هدیه ای بدهید و چیزی به ذهنتان نمیرسد، به محتواهایی که آن فرد دوست دارد فکر کنید و چه راهی بهتر برای هدیه کردن آنها غیر از یک کارت حافظه یا فلش قدیمی؟

شاید در وهله اول اینطور به نظر آید که با حجم کم این حافظه ها که نمیتوان چیز زیادی روی آنها ذخیره کرد، اما مطمئن باشید یک فلش یا کارت حافظه ۵۱۲ مگابایتی هم به اندازه کافی برای مواردی چون تصاویر لحظات زیبا و به یادماندنی که با آن فرد دارید، آهنگ هایی که دوست دارد گوش دهد و موارد دیگری مثل کتابهای دیجیتال، دستورالعمل های غذاهای خوشمزه یا Gif خنده دار فضا دارد.

چندالبته برای اینکه حافظه های قدیمی مناسب هدیه دادن باشند، شاید لازم باشد دستی هم به سر و روی آنها بکشید و بسته به سلیقه تان تزئیناتی هم به آنها بیفزایید.

یادداشت تبریک را هم میتوانید به صورت دیجیتال یا فیزیکی داخل یا کنار آن بگذارید!

 

مجموعه ی بازی کلاسیک

فلش های یو اس بی از رده خارج

این کاربرد خوراک بازی خور هایی است که گاهی از بازی های امروزی خسته می شوند و میخواهند با چند مرحله سوپر ماریو یا سونیک بازی کردن، حس نوستالژیشان را ارضا کنند!

یکی از خوبیهای بازیهای قدیمی این بود که ضمن جذابیت، حجم بسیار کمی داشتند و این ویژگى آنها را گزینه ای مناسب برای ذخیره روی یک فلش یا کارت حافظه قدیمی میکند.

برای اجرای این بازی ها به دو چیز نیاز دارید:

یک شبیه ساز (Emulator) برای کنسول موردنظر و رام (ROM) بازی ها.

با کمی جست و جو،شبیه ساز های مختلفی در اینترنت پیدا میکنید که بسیاری شان پرتابل هستند و نیازی به نصب روی رایانه ندارند، مانند Snes9x برای کنسول Kega Fusion یا SNES برای اجرای بازی های سگا.

سایت های زیادی هم مثل loveroms.com هستند که فایل رام بازی ها را برای کنسول های مختلف به رایگان میگذارند.

تعداد زیادی از این بازی های قدیمی را به همراه شبیه سازها میتوانید روی یک فلش قدیمی ذخیره کنید تا هر زمان که اراده کردید، مجموعه ای از بازیهای کلاسیک را در اختیار داشته باشید!

مکملی برای رم

این کاربرد به طور خاص برای کارت های حافظه قدیمی مناسب است.

اگر لپتاپ یا نت بوکی قدیمی دارید که از کمبود رم رنج میبرد، درمانش یک کارت حافظه و چند دقیقه زمان است!

از زمان اک سپی، در ویندوز ابزاری به نام ReadyBoost وجود دارد که به کمک آن سیستم عامل میتواند از یک حافظه خارجی مثل کارت حافظه یا فلش به عنوان بخش اضافه شده ای به رم رایانه استفاده کند.

مثلا اگر لپتاپ تان فقط یک گیگابایت رم دارد، با گذاشتن یک کارت حافظه یک گیگابایتی و راه اندازی ReadyBoost روی آن، رم لپتاپ به دو گیگابایت ارتقا مییابد.

البته توجه داشته باشید به دلیل اختلاف سرعت ماژول رم و درگاه کارت حافظه، کارایی یک گیگابایت اضافه دقیقا مانند رم تعبیه شده در داخل لپتاپ نخواهد بود.

اما همین افزایش نسبی هم میتواند جان تازه ای به لپتاپ تان ببخشد!

هنگامی که برای اولین بار کارت حافظه ای را در داخل لپتاپ قرار می دهید، در منوی بازشده، گزینه Speed my system را می بینید که با کلیک روی آن، پنجره ای برای انتخاب این کارت و تنظیم میزان حافظه برای نسبت دادن به ReadyBoost نمایش داده میشود.

با کلیک راست روی آیکون کارت حافظه و انتخاب Properties و بخش ReadyBoost نیز می توانید همین روند را انجام دهید.

با تائید این تنظیمات، از آن به بعد این کارت حافظه به مثابه بخشی از رم لپتاپ عمل خواهد کرد.

 

کارت ها در دستگاه ها

فلش و کارت حافظه های قدیمی

مواردی که در متن آوردیم همگی مربوط به رایانه یا لپ تاپ بود، اما دستگاه های مختلفی هم در اطرافمان هستند که امکان استفاده از کارت های حافظه با حجم کم را دارند.

اگر در خودروی تان دستگاه مسیر یاب و GPS دارید، می توانید از یک کارت حافظه برای ذخیره نقشه ها یا دیگر اطلاعات در آن بهره بگیرید.

همچنین، به کمک یک تبدیل کارت حافظه به فلش که قیمت چندانی هم ندارد، می توانید کارت حافظه تان را به یک فلش تبدیل کنید و از آن برای ذخیره موسیقی برای دستگاه پخش خودرو کمک بگیرید یا حتی کارت را مستقیما داخل یک بلندگوی بلوتوث (اگر قابلیتش را دارد) بگذارید و آهنگ ها را از روی آن پخش کنید.

علاوه بر این، برخی چاپگرها بخصوص آنهایی که مخصوص چاپ عکس است، دارای امکان چاپ مستقیم از روی کارت های حافظه هستند که با استفاده از آن می توانید بدون دردسر جابه جایی و اتصال، تصاویر یا اسنادتان را چاپ کنید.

همچنین اگر در دست و بالتان از این قاب های تصویر دیجیتال دارید، تصاویر مختلفی را به وسیله یک کارت حافظه قدیمی در آن قرار دهید و از نمایش آن لذت ببرید!

 

حالا دیدید هر چیز که خوار آید ، روزى به کار آید ؟؟؟؟!!!!!

امیدواریم از این مطلب استفاده و لذت کافی را برده باشید .

 

جهت مشاهده ی پست های آموزشی اینجا را کلیک کنید .

جهت مشاهده ی اخبار دنیای فناوری اینجا را کلیک کنید .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *