News

آنتی ویروس ایرانی پادویش، بدافزار جهانی را کشت ( خداحافظ واناکرای باج گیر )

آنتی ویروس ایرانی پادویش، بدافزار جهانی را کشت ( خداحافظ واناکرای باج گیر )

آنتی ویروس ایرانی پادویش، بدافزار جهانی را کشت ( خداحافظ واناکرای باج گیر )

تعداد کشور های قربانی واناکرای به حدود ۱۵۰ رسیده

باج افزار واناکرای

درپی حمله جهانی بدافزار سایبری که به بیش از ۱۰۰ کشور آسیب رسانده، وزارت ارتباطات مدعی شد که آنتی ویروس ایرانی موفق به جلوگیری از حملات این باجگیر شده است.

مدتی ست نرم افزار مخربی تحت عنوان ” واناکرای ” با قابلیت خود انتشاری در شبکه حدود ۱۵۰ کشور شیوع یافته و بیش از ۷۵ هزار سیستم کامپیوتری را آلوده کرده است.

اما در مورد ایران چطور ؟

مقابله با بدافزار واناکرای

براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار باج گیر، در سطح شبکه کشور ما نیز مشاهده شده به نحوی که طبق آخرین آمار این مرکز، بیش از ۵۰ اپراتور ارتباطی و سازمان، قربانی این باج افزار در کشور شده اند.

بیشتر این آلودگی ها نیز در حوزه اپراتورهای ارتباطی و حوزه پزشکی، سلامت و دانشگاه ها و در تهران و اصفهان شناسایی شده است.

با این وجود وزارت ارتباطات اعلام کرده است که سیستم هایی که از ضد بد افزار بومی استفاده می کرده اند از این حملات مصون مانده اند.

پادویش ناجی ایرانیان !

پادویش

این وزارتخانه تاکید کرد :

بدافزار باجگیر که به سیستم های کشورهای هم جوار حملات گسترده ای انجام داده است، توسط ضدباجگیر بومی پادویش شناسایی شد و به سیستم هایی که از این آنتی ویروس استفاده میکنند آسیبی نرسید.

شیوه عملکرد این باج افزار به این صورت است که اقدام به رمزنگاری کلیه فایل ها و داده های رایانه اشخاص می کند و سپس درخواست باج ( واریز پول به طریق اینترنتی و …) در قبال رمزگشایی برای اجازه دسترسی صاحبان اطلاعات میکند و اشخاص تا قبل از پرداخت باج، نمیتوانند به فایل ها و اطلاعات داخل کامپیوتر خود دسترسی داشته باشند.

با وجود انتشار این بدافزار در چند روز گذشته در سراسر جهان و در برگیری حدود ۱۰۰ کشور، آنتی ویروس پادویش توانست با موفقیت بدافزار باجگیر را شناسایی و حملات آن را متوقف کند.

چند توصیه ی مهم :

وزارت ارتباطات به کاربران فضای مجازی توصیه کرده است که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و آلوده شدن سیستم های خود، علاوه بر نصب کردن ” آنتی ویروس بومی ” در سیستم عامل ویندوز و اندروید که مجهز به ضد باجگیر است، از داده های خود نیز پشتیبان تهیه و سیستم عامل کامپیوتر خود را به روز کنند.

همچنین اشتراک فایل ویندوز را غیرفعال و ویندوزهای قدیمی پایین تر از ویندوز ۷، شامل XP و … را کنار بگذارند.

همچنین به همه کاربران توصیه اکید میشود، آنتی ویروس بومی را همراه نسخه باجگیر آن روی سیستم های کامپیوتر و موبایل خود نصب کنند چرا که این آنتی ویروس نه تنها واناکرای (WannaCry) را حتی قبل از اینکه منتشر شود، تشخیص داده و خنثی میکند، بلکه جلوی انواع دیگر باجگیرها را نیز میگیرد.

باز هم درخشش شرکت های دانش بنیان

آنتی ویروس ایرانی پادویش

ضد بد افزار بومی پادویش تنها محصول کامل کشور است که با مشارکت و همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و یک شرکت دانش بنیان با بکارگیری ده ها نیروی نخبه و متخصص جوان ایرانی در داخل کشور تولید شده و در سال ۱۳۹۵ نسخه تکامل یافته خانگی و تجاری آن منتشر شد.

در همین حال مرکز مدیریت امداد و هماهنگی رخداد های رایانه ای (ماهر) وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران، با اشاره به تولید ضد باج افزار بومی برای مقابله با واناکرای، اعلام کرد که این آنتی ویروس توسط مرکز ماهر مورد ارزیابی امنیتی قرار گرفته و در پیشگیری کامل از آلودگی به باج افزارها، از جمله باج افزار مذکور موثر شناخته شده است.

این مرکز اعلام کرد که باج افزار wannacrypt همزمان با شیوع در سطح جهان، در بخش هایی از کشور ما هم موجب آلودگی برخی رایانه ها شد که با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن اخیرا با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده است.

 

جهت مشاهده ی پست های آموزشی اینجا را کلیک کنید .

جهت مشاهده ی اخبار دنیای فناوری اینجا را کلیک کنید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *