فرمت های کتاب های دیجیتال

جامع ترین معرفی انواع فرمت کتاب هاى دیجیتال و تفاوت ها میان آنها

سلام بر همراهان همیشگی پست های آموزشی و فناوری وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم انواع فرمت کتاب هاى دیجیتال و تفاوت های میان آنها را معرفی کنیم تا بهتر با دنیاى این کتاب ها آشنا شویم.

هرچند برخى کتابخوان هاى حرفه اى پاى این حرف پافشارى میکنند که لذت خواندن کتاب فیزیکى قابل مقایسه با نسخه دیجیتال آن نیست و این نوع از کتابها هیچ وقت جاى کتاب هاى فیزیکى را نخواهند گرفت.

اما نمى توان انکار کرد که کتاب هاى دیجیتال بتدریج جایگاهشان را در میان کتابخوان هاى آماتور و حرفه اى باز میکند!

آسانى و راحتى خواندن اینگونه کتابها، براى آنهایى که اهل خواندن کتاب در همه جا هستند، بسیار جذاب است.

انواع فرمت های کتب (متون) دیجیتال

 

فرمت EPUB

مشهورترین و اصلى ترین فرمت فایل کتابهاى دیجیتال، EPUB (مخفف Electronic Publication) توسط فروم بین المللى نشر دیجیتال که اکنون بخشى از کنسرسیوم WWW به حساب مى آید، توسعه یافته است.

فرمت EPUB در اصل در ادامه یک فرمت قدیمی تر به نام OEB سال 2007 ایجاد شد.

رایگان بودن، استاندارد باز و استقلال از سازند گان اصلى ترین دلایلى است که EPUB را به مرسوم ترین فرمت کتاب دیجیتال تبدیل کرده است.

از این دیدگاه، EPUB را مى توان معادل MP3 در دنیاى نشر موزیک دیجیتال دانست.

تقریبا تمام کتابخوان هاى دیجیتال و سیستم هاى عامل از این فرمت پشتیبانى میکنند، اما به دلیل باز بودن استاندارد آن، ناشران میتوانند محتواى تولید شده با این فرمت را به همراه سیستم DRM دلخواهشان عرضه کنند که براى مشتریان دردسرساز است!

تنها استثنا در محبوبیت و فراگیر بودن EPUB، کتابخوان کیندل شرکت آمازون است که به طرز عجیبى از این فرمت پشتیبانى نمیکند و با فرمت خود یعنى MOBI کار میکند.

یکى از نکات جالب در مورد EPUB که کمتر مورد توجه قرار میگیرد آن است که این فرمت از تصاویر رنگى، گرافیک هاى SVG، المان هاى متحرک و حتى ویدئو به طور کامل پشتیبانى مى کند!

فرمت MOBI

فرمت MOBI دستپخت یک شرکت فرانسوى به نام Mobipocket است که سال 2000 آن را بر اساس همان فرمت قدیمى OEB ایجاد کرد تا براى نمایش کتاب ها در کتابخوان Mobipocket Reader خود استفاده کند.

سال 2005 آمازون این شرکت را خرید و موبی پاکت تحت آمازون به مدت 11 سال فعالیت کرد تا سال 2016 آمازون عملا نام و سرورهاى آن را بست، ولى فرمت MOBI را نگه داشت.

چند تفاوت کلیدى میان EPUB و MOBI وجود دارد.

مهم ترین آنها، باز نبودن استاندارد فرمت MOBI است و بنابراین، این فرمت به صورت عمومى در دسترس نیست.

علاوه بر این، MOBI امکان پخش صدا یا ویدئو را هم ندارد.

MOBI از نظر فراگیرى تقریبا در حد EPUB است و به جز کتابخوان نوک (Nook) از شرکت بارنز و نوبل، دیگر کتابخوان هاى دیجیتال از این فرمت پشتیبانى میکنند.

کتابخوان نوک

حالا این پشتیبانى به دلیل خود فرمت است یا غول پشتش جاى بحث دارد!

برخلاف فرمت EPUB که فایل هایش تنها یک پسوند epub. دارند، فایل هاى با فرمت MOBI میتوانند علاوه بر پسوند mobi.، پسوند prc. را نیز داشته باشند.

فرمت های AZW و AZW3

فرمت هاى AZW و AZW3 فرمت هاى اختصاصى آمازون براى کتاب هاى دیجیتال عرضه شده در فروشگاهش است.

AZW فرمتی قدیمی تر است که همزمان با اولین کتابخوان کیندل در سال 2007 ارائه شد.

فرمت جدیدتر یعنى AZW3 چهار سال بعد و با عرضه Kindle Fire در سال 2011 معرفى شد.

تمام کتاب هایى که از آمازون خریدارى و دانلود میشوند در یکى از این دو فرمت هستند.

البته AZW3 پیشرفته تر از AZW است و از استایل ها، فونت ها و همچنین چیدمان هاى بیشترى پشتیبانى میکند.

در پس پرده، هر دوى این فرمت ها از نظر فنى بسیار شبیه به فرمت MOBI هستند.

این شباهت تا آنجاست که تقریبا فرض همه بر این است که آمازون براى این شرکت موبی پاکت را خرید که از تکنولوژى فرمت آن براى ساخت فرمت AZW خود استفاده کند!

البته برخلاف MOBI، فرمت هاى آمازون از ویدئو و صدا پشتیبانى میکنند.

با توجه به اختصاصى بودن AZW، این فرمت به اندازه EPUB یا MOBI گسترده نیست و بجز کیندل آمازون، کتابخوان هاى ساخت شرکت هاى مشهور دیگر مثل نوک یا کوبو (Kobo) نمیتوانند فایل هاى با این فرمت را باز کنند.

البته وضعیت در سیستم هاى عامل موبایل کمى متفاوت است و در اندروید و آی او اس هر دو، امکان باز کردن و نمایش فرمت AZW وجود دارد.

فرمت IBA

یکى دیگر از فرمت هاى مرسوم کتاب هاى دیجیتال IBA است.

البته این فرمت نسبت به فرمت هاى قبلى کمتر شناخته شده است، به این دلیل که تنها کتاب هاى ساخته شده در برنامه iBooks Author شرکت اپل با این فرمت ارائه میشوند.

فرمت IBA

از دید فنى، این فرمت شباهت هاى زیادى به فرمت EPUB دارد.

با این حال، براى نمایش IBA به کد خاص موجود در نرم افزار اپل بوکز (Books) نیاز است و بنابراین روى همه کتابخوان ها نمى توان کتاب هاى با این فرمت را خواند.

البته دقت کنید این فرمت فقط براى کتاب هاى نوشته شده در iBooks Author است و نه کتاب هایى که در فروشگاه آی تیونز عرضه میشوند.

این کتاب ها با همان فرمت EPUB دانلود میشوند (ولى همراه با DRM).

IBA فرمت قدرتمندى است که از تمام محتواهاى ویدئویى، صدا، تصاویر و المان هاى متحرک پشتیبانى میکند.

فرمت PDF

PDF فرمتى نیست که به توضیح نیاز داشته باشد و به دلیل کارکرد فراوان آن در کامپیوتر و موبایل به قالب محبوبى براى کتاب هاى دیجیتالی نیز تبدیل شده است.

اما پی دى اف یک ضعف بزرگ دارد که باعث میشود فرمت خوبى براى خواندن کتاب نباشد.

این ایراد نبود ساختار “بازنشانى” (reflowing) است.

بازنشانى، خاصیتى در یک فایل است که به آن اجازه میدهد خود را نسبت به اندازه صفحه یا تنظیمات انتخابى توسط کاربر منطبق کند.

تمام فرمت هاى مخصوص کتاب هاى دیجیتال داراى این خاصیت هستند و کاربر میتواند اندازه متن، فونت، فاصله خطوط و موارد دیگر را براى تجربه بهتر خواندن تغییر دهد.

نکته مثبت پی دی اف، عمومى بودن استاندارد آن (ISO32000) و همچنین امکان استفاده از تگ ها براى حرکت در ساختار یک فایل است، اما اینها کماکان PDF را به فرمت مناسب کتاب دیجیتال تبدیل نمى کند!

دیگر فرمت هاى متنی موجود

علاوه بر فرمت هایى که در متن اصلى آوردیم، فرمت هاى دیگرى هم وجود دارند که چندان مطرح نیستند، ولى ممکن است گاهى در زمینه هاى مختلف با آنها برخورد کنید.

از جمله این فرمت ها شرکت سونى سه فرمت LRS ،LRF و LRX را مثل فرمت هاى اختصاصى دیگرش براى کتابخوان هاى دیجیتالى خود ایجاد کرده بود.

در حال حاضر LRS یک فرمت استاندارد باز است، ولى دو فرمت دیگر استاندارد نیستند و البته سونى هم کلا بى خیال هر سه شده و از EPUB استفاده مى کند!

فرمت نسبتا مشهور دیگر DJVU است که تیپ هاى دانشگاهى بیشتر با آن آشنا هستند.

قدرت اصلى این فرمت در فشرده سازى بسیار بالاى آن (تقریبا 10 برابر پی دى اف!) است.

به طورى که با آن مى توان بیش از 100 صفحه اسکن شده را در کمتر از یک مگابایت جا داد!

مایکروسافت هم طبق عادت، زمانى در این زمینه هم فرمت خود را با نام LIT درست کرده بود که فقط امکان خواندن روى نرم افزار مایکروسافت Reader را داشت.

این شرکت هم فرمت LIT را سال 2011 کنار گذاشت و نرم افزارش هم با آن حذف شد!

فرمت RTF یا همان Rich Text Format را هم که تقریبا همه مى شناسند.

RTF فرمتى شبیه به TXT عادى است با این تفاوت که در آن مى توان کاراکترهاى خاص داشت و از امکان بازنشانى و فرمت متن برخوردار بود.

نکته مثبت؟ بعید است کتابخوانى را پیدا کنید که نتواند فایل RTF را نمایش دهد!

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

راستی! شما میتوانید در بخش دیدگاه ها موضوعات مورد علاقه خود را برای مقالات بعدی که به صورت اختصاصی توسط تیم وبسایت رسمی IDH تهیه میشوند با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص جامع ترین معرفی انواع فرمت کتاب هاى دیجیتال و تفاوت ها میان آنها بود استفاده و لذت برده باشید.

مقایسه مودم های B315 و B310 و Mf253s

مقایسه مودم های HUAWEI LTE CPE B315/ HUAWEI CPE B310/ ZTE mf253s

 تا به حال شده به این فکر کنید که چه مودم سیمکارتی رومیزی برای شما مناسب است و دقیقا دوست دارید چه کارایی هایی برای شما داشته باشد؟

ما در این نوشتار قصد داریم سه مودم از سری مودم های رومیزی هوآوی و مودم های رومیزی زد تی ای را مقایسه کنیم که بعنوان یک راهنمای خرید مودم، شما همراهان گرامی را در انتخاب مناسب ترین مودم باتوجه به انتظارات شما یاری میکند.

مودم های مورد مقایسه در این نوشتار شامل مودم B315 و B310 از شرکت هواوی و مودم mf 253s از شرکت زد تی ای می باشد.

 

مودم HUAWEI LTE CPE B315

بررسی ویژگی های مودم b315 هواوی

B315 یک مودم رومیزی 4G شرکت هوآوی می باشد که در دسته بندی مودم های رومیزی سیمکارت خور قرار می گیرد.

این مودم به شما امکان استفاده از اینترنت پر سرعت را بدون نیاز به خط تلفن ثابت و تنها با استفاده از یک سیمکارت در منزل، دفتر کار، یا حتی سفر های طولانی مدت می دهد.

مودم B315 هوآوی مجهز به 4 پورت LAN می باشد که می توانید دستگاه هایی همچون لپ تاپ، کامپیوتر، دستگاه پوز و … را به صورت مستقیم به آن وصل کرده و شبکه ی داخلی نیز ایجاد کنید.

توجه داشته باشید که یکی از این 4 درگاه، پورت LAN/WAN می باشد.

درگاه LAN/WAN امکان استفاده از مودم های با سیم و اتصال پوینت تو پوینت را فراهم می کند.

این مودم از فناوری 4G و استاندارد LTE Cat4 پشتیبانی می کند که می تواند سرعت دانلودی برابر با 150 مگابایت بر ثانیه و آپلود 50 مگابایت بر ثانیه را به طور همزمان برای حداکثر 32 کاربر بدون افت سرعت و کیفیت فراهم کند.

مودم رومیزی B315 هواوی با پوشش آنتن دهی بسیار قوی حدود 250 متر مربع فضای عملکردی بیشتری در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین این مودم امکان اتصال دو آنتن خارجی مجزا را دارا می باشد که برای پوشش دهی بهتر تعبیه شده است و می توانید از فروشگاه شرکت IDH خریداری کنید.

بعلاوه روتر Huawei B315 به نشانگرهای LED مجهز است که میتواند اطلاعات مناسبی همچون وضعیت پاور دستگاه، اتصال لن و … را در اختیار کاربر قرار دهد.

قابلیت اتصال به تلفن آنالوگ و برقراری تماس صوتی از طریق سیم کارت درون مودم به واسطه درگاه RJ11 از دیگر ویژگی های مودم B315 است.

از آنجائیکه این مودم دارای خروجی تلفن می باشد شما می توانید با اتصال گوشی تلفن به آن، اقدام به برقراری مکالمه تلفنی بدون نیاز به خط ثابت و از طریق سیمکارت موجود در B315 نمایید.

مودم B315 هوآوی به درگاه USB 2.0 مجهز است که این امکان را به شما می دهد تا فلش، هارد اکسترنال یا پرینتر خود را به آن وصل کنید و همچنین از قابلیت جالب USB Sharing بهره مند شوید.

مودم هوآوی B315 با منبع تغذیه آداپتور کار می کند و از آنجاییکه مودم رومیزی B315 به خط تلفن ثابت نیاز ندارد، می توانید در هنگام سفر، آن را با خود به ویلا، هتل و یا محل اقامتتان ببرید و استفاده کنید.

 

مودم HUAWEI CPE B310

بررسی مشخصات فنی مودم b310 هواوی

مودم B310 هواوی یک مودم رومیزی از نسل چهارم می باشد که در دسته مودم های سیم کارتی قرار می گیرد.

پشتیبانی مودم B310 هوآوی از فناوری LTE بدین معناست که اینترنت پر سرعت نسل چهارم این مودم Cat4 به کاربران عزیز دریافت سرعت دانلودی برابر با 150 مگابایت بر ثانیه ارائه می دهد.

وای فای این مودم با پشتیبانی از استاندارد IEEE802.11b/g/n می تواند فضایی به مسافت 200 متر را پوشش داده و اینترنت 4G را با قدرت و کیفیت بالا بدون هیچ نوع قطعی در دسترس شما قرار دهد.

همچنین مودم رومیزی HUAWEI B310 به دو ورودی آنتن خارجی مجهز است که در صورت نیاز می توانید آن ها را به صورت جداگانه از فروشگاه شرکت IDH تهیه فرمایید.

مودم B310 از 32 کاربر به صورت همزمان پشتیبانی می کند، بدون اینکه سرعت اینترنت دچار کاهش شود.

این مودم رومیزی هوآوی دارای یک پورت LAN می باشد که با استفاده از آن می توانید دستگاه خود را به PC، دستگاه پوز، دستگاه DVR، لپ تاپ و کامپیوتر و… متصل کنید.

مودم بی 310 نیز همانند مودم بی 315 قابلیت اتصال به تلفن آنالوگ و برقراری تماس صوتی از طریق آن را دار میباشد.

یکی دیگر از خروجی های این مودم تحت عنوان پورت RJ11 شناخته می شود که می توانید با اتصال گوشی آنالوگ اقدام به برقراری مکالمه تلفنی بدون نیاز به خط ثابت و از طریق سیم کارت موجود در مودم نمایید.

وجود نشانگرهای LED بر روی این مودم CPE هواوی می تواند اطلاعات خوب و مفیدی از قبیل وضعیت خاموش و روشن بودن مودم، کیفیت سیگنال، اتصال یا عدم اتصال کابل LAN و … در اختیار بگذارید.

این مودم هواوی با منبع تغذیه آداپتور کار می کند و از آنجاییکه مودم رومیزی B310 به خط تلفن ثابت نیاز ندارد می توانید در هنگام سفر، آن را با خود به ویلا، هتل و یا محل اقامتتان ببرید و استفاده کنید.

 

مودم ZTE mf 253s

بررسی ویژگی های فنی مودم mf253s زد تی ای

مودم رومیزی ZTE mf 253s یک مودم جدید 4G ساخت کمپانی ZTE می باشد که با پشتیبانی از استاندارد وای فای b/g/n 802.11 و MIMO 2*2 بر فرکانس 2.4 گیگا هرتز سرعت وایفایی برابر با 300 Mbps را ارائه می دهد.

 

Multiple Input Multiple Output چیست؟

MIMO، یک تکنولوژی آنتن است برای ارتباطات از طریق بیسیم در هر دو منبع های فرستنده و گیرنده که در آن از آنتن های چندگانه استفاده می شود و دارای ورودی های چندگانه و خروجی های چندگانه میباشد.

مودم رومیزی mf253s می تواند همزمان 32 کاربر را پشتیبانی کند.

این مودم فقط از استاندارد LTE 4G پشتیبانی می کند.

مودم mf 253 یک پورت LAN دارد که با استفاده از آن می توانید اینترنت پر سرعت خود را به PC، دستگاه پوز، دستگاه DVR و … متصل کنید.

مجهز بودن مودم رومیزی mf 253 s به درگاه USB می تواند امکان استفاده از فضای ذخیره سازی و همچنین USB Sharing را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین این دستگاه از WPS نیز پشتیبانی می کند.

نشانگر های LED بر روی دستگاه اطلاعات گوناگونی را نظیر وضعیت شبکه، قدرت آنتن دهی، وضعیت LAN و… در اختیار می گذارد.

شباهت ها

 1. مودم هواوی B310 و مودم mf 253s دارای یک وزن و ابعاد یکسان می باشند.
 2. سرعت وای فای هر سه این مودم ها 300 مگابایت بر ثانیه می باشد.
 3. همچنین سرعت دانلود و آپلودشان 150 و 50 مگابایت بر ثانیه می باشد.
 4. می توانند همزمان 32 کاربر را پشتیبانی کنند.
 5. از شبکه ی 4G پشتیبانی می کنند.
 6. هر سه آن ها دارای پورت LAN می باشند اما B315 مجهز به 4 پورت است.
 7. نشانگر های LED بر روی آن ها تعبیه شده است.
 8. استاندارد وای فای مودم های HUAWEI B310/ HUAWEI B310/ ZTE mf253s، مشابه است.

 

جدول مقایسه مودم های Huawei B315 ،Huawei B310 ،ZTE mf 253s 

 

 عنوان دستگاه HUAWEI B315 HUAWEI B310 ZTE mf 253s
 وزن 275g 226g 226g
اندازه ها (میلی متر)44*33*12150*150*56150*150*56
 سرعت وای فای 300 مگابایت بر ثانیه 300 مگابایت بر ثانیه 300 مگابایت بر ثانیه
 سرعت دانلود 150 مگابایت بر ثانیه 150 مگابایت بر ثانیه 150 مگابایت بر ثانیه
 سرعت آپلود 50 مگابایت بر ثانیه 50 مگابایت بر ثانیه 50 مگابایت بر ثانیه
 تعداد کاربر همزمان 32 نفر 32 نفر 32 نفر
 سیستم ارتباطی LTE(4G),UMTS,GSM LTE(4G),UMTS,GSM LTE
 شبکه های پشتیبانی شده4G,LTE(FDD),GSM3G,EDGE4G,LTE(FDD),GSM3G,EDGE4G ONLY
  پورت USBداردندارددارد
  درگاه LAN دارد (4 عدد)دارد (یک عدد)دارد (یک عدد)
 درگاه RJ11داردداردندارد
 استاندارد وایفای 802.11b/g/n802.11b/g/n802.11b/g/n
 درگاه آنتن خارجیدارد (2 عدد SMA) دارد (2عدد SMA)ندارد
 نشانگر LED دارد دارددارد
 صفحه نمایشنداردنداردندارد
 باتری ندارد نداردندارد
 پشتیبانی از SMSدارددارددارد
 نرم افزار مدیریتدارد (هایلینک)دارد (هایلینک)دارد (ZTE LINK)
 لینک محصولمودم HUAWEI LTE CPE B315مودم HUAWEI CPE B310مودم ZTE mf 253s

 

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

راستی! شما میتوانید در بخش دیدگاه ها موضوعات مورد علاقه خود را برای مقالات بعدی که به صورت اختصاصی توسط تیم وبسایت رسمی IDH تهیه میشوند با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص مقایسه مودم های رومیزی 4G هواوی و ZTE بود استفاده و لذت برده باشید.

گوشی هوشمند جدید شیانومی می میکس الفا

بررسی کامل گوشی هوشمند می میکس آلفا (mi mix alpha)

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی اخبار فناوری در وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم گوشی هوشمند می میکس آلفا (mi mix alpha) را که جدیدترین تلفن هوشمند شیائومی میباشد خدمت شما معرفی کنیم.

گوشی می میکس آلفا (mi mix alpha)

از کمپانی شیائومی ساخت کشور چین در ٢۴ سپتامبر ٢٠١٩ با قیمت هنگفت ٢٨١٠ دلار (حدود ٣١ میلیون تومان) وارد بازار شده است.

گوشی می میکس آلفا از مواد پریمیوم ساخته شده است و در آن از Al2O3 (آلومینا) و Ti (تیتانیوم) SiO2 (سیلیس) استفاده می گردد.

از تیتانیوم برای ساخت قاب گوشی می میکس آلفا استفاده میکنند که نسبت به فولاد ضد زنگ وزن کمتری دارد و از سیلیس و آلومینا در ساخت شیشه و شیشه سخت در این گوشی استفاده میشود.

صفحه نمایش گوشی می میکس آلفا ۱۸۰.۶ درجه است و به دلیل داشتن حالت خمیده خیلی کاربردی است.

این گوشی دارای ۳ دوربین است:

 • دوربین اول‌ ۱۰۸ مگاپیکسل است؛ که توانایی ثبت عکس هایی با رزولوشن ۱۲۰۳ در ۹۰۲۴ را دارد.
 • یک دوربین ۲۰ مکاپیکسل با زاویه ۱۱۷ درجه
 • دوربین سوم که ۱۲ مگاپیکسل است، دارای سنسور عمیق بوده و شیشه آن از یاقوت کبود است که در برابر فشار و ضربات محکم مقاوم است.

 

گوشی می میکس آلفا (mi mix alpha) دارای چیپست اسنپدراگون ۸۵۵ پلاس است که دارای ۱۲ گیگابایت حافظه رم و ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی است.

چیپست چیست؟!
نوآوران الکترونیک مجبور هستند به خاطر کمبود فضا در گوشی های هوشمند، اکثر قابلیت های یک گوشی را مثل: کنترل وای فای و بلوتوث ، پردازنده اصلی ،…. که هرکدام از این ها برای خود دنیایی دارند را در یک تراشه کوچک جای دهند که به این تراشه یا قالب کلی چیپیست میگویند و این کار باعث میشود سرعت و عملکرد کلی سیستم گوشی بهبود یابد و بهتر عمل کند و چون این فضا محدود و کوچک است توان کمتری مصرف میکند و همچنین گرما ی کمتری تولید میکند.

چیپست اسنپدراگون ۸۵۵: شرکت کوالکام که سازنده این تراشه یعنی اسنپدراگون  ۸۵۵ است در این تراشه از ۲ مودم به اسم های x24  وx50  که از جدید ترین مودم های ارتباطی هستند استفاده کرده است که مودم x50  را در صورت درخواست مشتری روی این تراشه تعبیه میکند ، این مودم از شبکه اینترنتی 5G پشتیبانی میکند.

شبکه اینترنتی گوشی جدید شیائومی، اینترنت 5G است و باید اشاره کرد که می میکس آلفا دارای باتری ۴۰۵۰ میلی آمپر ساعتی با قابلیت که شارژ سریع است.

شبکه اینترنتی 5G چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

اینترنت 5G جانشین شبکه اینترنتی 4G و LTE است.

5G توانایی اتصال سریع تر را به اینترنت دارد حتی در مکان های دور افتاده یا حالت هایی که به خود دستگاه و امنیت دستگاه آسیب رسیده باشد.

به این معنا که گوشی شما هک شده باشد یا بر اثر ضربه آسیب دیده باشد در این صورت شبکه اینترنتی نسل پنجم همچنان به همین صورت باقی میماند و عملکرد آن تغییر نخواهد کرد.

اینترنت 5جی سرعت اینترنت را تا ۱۰ الی ۲۰ برابر افزایش می دهد و در نسل پنجم اینترنت سرعت دانلود و آپلود بیشتر میشود و ارتباطات با ثبات بیشتری امکان پذیر میشود.

از اینترنت 5G در خیلی از ایده های فناوری میتوان استفاده کرد؛ مثل بهره گیری در عینک های هوشمند، ساعت های هوشمند، دیدن ویدیوهایی با کیفیت بسیار بالاتر، استفاده در اتومبیل های خودران که به اینترنت پر سرعت نیاز دارند و خیلی دیگر از کاربرد های تکنولوژی که به ذهن ما حتی خطور هم نمیکنند.

در بسیاری از کشور ها بعد از سال ۲۰۲۰  از شبکه اینترنتی 5G استفاده میکنند؛ ولی در کشور کره جنوبی و چین در تلاش هستند که در سال ۲۰۱۹ ازین شبکه بهره ببرند و هچنین شرکت قطری اوریدو تا حدودی از این شبکه استفاده کرده است.

این گوشی تنها یک دکمه فیزیکی دارد که دکمه پاور آن می باشد و بقیه دکمه های گوشی با لمس کردن صفحه نمایش کنترل میشوند.

گوشی می میکس آلفا (mi mix alpha) نیاز به دوربین سلفی ندارد و به راحتی میتوان گوشی را برگرداند و از دوربین های اصلی به عنوان دوربین سلفی استفاده کرد چون صفحه نمایش این گوشی ۱۸۰.۶ درجه است و دارای هوش مصنوعی دقیق و حساسی است.

 

مقایسه گوشی می میکس آلفا (Mi mix alpha) با گوشی گلکسی فولد سامسونگ (Galaxy fold Samsung)

می میکس آلفا

نمایشگر: ۷.۹۲ اینچ، flexible OLED ،2280*2250 pixel

دوربین:

 1. ۱۰۸ مگا پیکسلی (bright HMX sumsung ISOELL)
 2.  12مگاپیکسلی
 3. ۲۰ مکاپیکسلی

تراشه: اسپندراگون ۸۵۵ پلاس، پردازنده ۸ هسته ایی، پردازشگر گرافیکی ۶۴۰ Adreno

باتری: ۴۰۵۰ میلی آمپر ساعت، سرعت شارژ سیمی ۴۰ وات

ارتباطات: 5G، بلوتوث ۵، وای فای،  802.11a/b/g/n/ac ،GPS ،USB Type C

رم: ۱۲ گیگابایت، ۲۱۳۳ مگاهرتز

فضای ذخیره سازی: ۵۱۲ گیگلبایت، ۳.۰ UFS

ابعاد: ۱۵۴.۳۸ در ۷۲.۳ در ۱۰.۴ میلی متر

وزن: ۲۴۱ گرم


گلکسی فولد سامسونگ

نمایشگر: ۷.۳ اینچ، Dynamic AMOLED ،1536*2152 pixel

دوربین جلو: ۱۰ مگاپیکسل و‌ ۸ مگا پیکسل با حسگر قوی

دوربین پشت: سه لنزه : ۱۲ مگاپیکسل، ۱۲ مگاپیکسل زوم اپتیکال، ۱۶ مگاپیکسل

تراشه: اسپندراگون ۸۵۵ پلاس، پردازنده ۸ هسته ایی، پردازشگر فیزیکی ۶۴۰ Adreno

باتری: ۴۳۸۰ میلی آمپر، سرعت شارژ سیمی  ۱۵ وات

ارتباطات: 2G,3G,4G، بلوتوث ۵.۰، A2DP,LE, aptX HD، وای فای،  802.11a/b/g/n/ac/ax، GPS،USB TypeC

رم: ۱۲ گیگابایت

فضای ذخیره سازی: ۵۱۲ گیگابایت

ابعاد: ۱۶۰.۹ در ۱۱۷.۹ در ۶.۹  میلی متر

وزن: ۲۶۳ گرم


دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

راستی! شما میتوانید در بخش دیدگاه ها موضوعات مورد علاقه خود را برای مقالات بعدی که به صورت اختصاصی توسط تیم وبسایت رسمی IDH تهیه میشوند با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی گوشی هوشمند می میکس آلفا (mi mix alpha) بود استفاده و لذت برده باشید.

راهنمای خرید هدفون

کامل ترین راهنمای خرید انواع هدفون متناسب با نیاز واقعی شما -اختصاصی IDH

سلام بر همراهان همیشگی پست های آموزشی و فناوری وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم راهنمای جامع خرید انواع هدفون را در اختیار شما بگذاریم.

راهنمای خرید هدفون

راهنمای خرید هدفون

چه شما خواهان گوش دادن به یک موسیقی پر انرژی در هنگام ورزش کردن باشید و یا در منزل و محل کار در حال شنیدن موسیقی مورد علاقه تان باشید و یا در حال انجام بازی های پر هیجان باشید، باید هدفون هایی که دقیقا مطابق با نیازتان باشد را پیدا کنید.

با انواع بسیاری از مدل های مختلف هدفون از جمله مدل های سیمی و بی سیم، شما ممکن است به بیش از یک هدفون برای مصارف مختلف نیاز داشته باشید.

با مطالعه این مطلب میتوانید اطلاعات مناسبی در زمینه انواع مختلف هدفون کسب کنید.

موضوعات مطرح شده در راهنمای خرید هدفون:

 • مدل های هدفون
 • سیمی و بی سیم
 • بر اساس نوع نیاز
 • امکانات ویژه هدفون ها
 • مشخصات فنی

انواع مدل های هدفون

مانیتورها و هدفون های داخل گوش (In-ear monitors (IEMs) And Earbuds)

مانیتور های داخل گوش (IEM)

هدفون داخل گوش

هدفون هایی هستند که کاملا کانال داخل گوش رو پر میکنند و به جداره داخلی گوش میچسبند.

بسیاری از هدفون های ورزشی جزو این دسته از هدفون ها هستند.

جنس خارجی فوم و پلاستیک منعطف آنها باعث میشود که هنگام ورزش یا فعالیت های شدید از داخل گوش بیرون نیایند، در ضمن اندازه های مختلف فوم های داخلی این هدفون ها متناسب با سوراخ گوش هر فرد قابل تهیه و تعویض است.

این مدل هدفون ها دارای عایق صوتی بسیار خوبی برای جلوگیری از ورود صداهای خارجی به محیط داخل گوش هستند.

هدفون های داخل گوش (Earbuds)

هدفون های تو گوشی

این نوع هدفون ها به میزان کمتری فضای داخلی گوش را اشغال میکنند و تقریبا روی خط درونی گوش جای میگیرند.

هدفون های داخل گوش معمولا راحت ترین نوع هدفون ها هستند (اگرچه لزوما کاربر پسند نیستند) و از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند.

این نوع هدفون ها معمولا به همراه تلفن های همراه یا دستگاه های پخش موسیقی عرضه میشوند.

هدفون های خارج از گوش (Over-ear)

هدفون روی گوشی

این نوع هدفون را با نام هدفون ها دور گوشی یا فول سایز (Full Size) هم میشناسند.

این نوع هدفون ها تقریبا بزرگترین نوع هدفون ها هستند و کل گوش به وسیله یک بالشتک بادی پوشانده میشود.

این نوع هدفون ها، بهترین نوع هدفون ها از نظر کیفیت صوتی هستند و همچنین مدلهای با کیفیت این نوع از هدفون ها عایق بسیار مناسبی برای جلوگیری از ورود صداهای مزاحم به داخل گوش هستند.

هدفون های روی گوش (On-ear)

هدفون روی گوش

هدفون های روی گوش از نظرظاهری مشابه هدفون های خارج از گوش هستند با این تفاوت که بالشتک بادی به جای آن که دور گوش رو بپوشاند، روی گوش قرار میگیرد.

این مدل از هدفون ها کیفیت صوتی نسبتا مناسبی دارند اما قدرت خروجی باس آنها ضعیف تر از مدل های خارج از گوش است.

از طرفی عایق مناسب صوتی ایجاد نمیکنند و صداهای خارج از محیط زیادی به گوش کاربر میرسد.

هدفون سیمی و هدفون بی سیم

هدفون های سیمی (Wired headphones)

هدفون سیم دار

هدفون های سیمی از طریق سیم به دستگاه های پخش موسیقی، تلفن های همراه و دستگاه های پخش خانگی وصل میشوند.

مزایای این نوع هدفون ها عبارت است از:

 • کیفیت بسیار عالی صوتی
 • عدم نیاز به باتری

گیمر های حرفه ای این نوع هدفون ها را برای استفاده ترجیح میدهند.

از طرفی برخی از هدفون های سیمی دارای کابلی از جنس بازتاب دهنده نور هستند که باعث میشوند کاربر در هنگام استفاده از هدفون در شب، سیم هدفون را به خوبی مشاهده کند.

هدفون های بی سیم (Wireless headphones)

هدفون بیسیم

هدفون های بی سیم برای استفاده در هنگام ورزش و فضاهای باز بسیار مناسب هستند؛ چرا که برای اتصال به دستگاه های پخش موسیقی نیاز به سیم ندارند و به علت فناوری اتصال بدون سیم امکان حرکات آزادانه تر فراهم می آید.

اکثر هدفون های بی سیم از طریق فن آوری بلوتوث به دستگاه های پخش وصل میشوند.

استفاده از بلوتوث برای هدفون های وایرلس بسیار مناسب است چرا که نوع اتصال آن بسیار قابل اعتماد و سریع است.

بی سیم واقعی (True wireless)

هدفون بیسیم واقعی

حتی برخی از هدفون های وایرلس هم معمولا نوعی ارتباط سیمی بین دو بلندگوی خود دارند.

اما هدفون های بی سیم واقعی بدون هیچ گونه ارتباط سیمی هستند، دو بلندگوی این نوع هدفون ها به صورت مستقل به دستگاه های پخش وصل میشوند و به همین علت هیچ نیازی به ارتباط سیمی وجود ندارد.

بی سیم گردنی (Neck-sitting)

هدفون گردنی

این مدل از هدفون های بی سیم دارای یک کابل اتصال دهنده بین دو اسپیکر خود هستند و به پشت گردن مخاطب تکیه میکنند.

برای بسیاری از مردم استفاده از این نوع هدفون ها بسیار راحت تر از انواع دیگر هدفون ها است و یکی از کاربرپسند ترین نوع هدفون ها محسوب میشوند.

امکانات ویژه هدفون ها

حذف نویز و عایق صدا (Noise canceling And sound isolating)

هدفون نویز گیر

هدفون ها با قابلیت حذف نویز در واقع دارای چند میکروفون بسیار کوچک هستند که به صداهای اضافی و مزاحم محیط گوش میدهد.

سپس با برخی شیوههای فنی یک صدای دفاعی با طول موج مخالف و تقریبا نزدیک به صدای مزاحم تولید مینماید.

در نتیجه این دو صدا یکدیگر را خنثی نموده و ما تقریبا هیچ یک را نخواهیم شنید و در عوض صدای خالص موسیقی را از هدفون احساس میکنیم.

هدفون های عایق صدا دارای مواد خاصی در گوشی های داخلی خود هستد که به جداره گوش میچسبند و از ورود صدای های مزاحم به داخل گوش جلوگیری میکنند، اکثر هدفون های داخل گوش عایق صدا هستند.

محدود کننده حجم صدا (Volume limiting)

هدفون محدودکننده صدا

امکان محدود سازی صدا به حدی که به گوش صدمه نرساند از جمله ویژگی های بسیار کاربردی برخی هدفون ها به خصوص برای استفاده کودکان است.

هدفون های دارای محدود کننده حجم صدا دقیقا همین ویژگی را دارند این هدفون ها به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر حجم خروجی صدا را تا 85 dB یا کمتر نگه دارند.

همه هدفون های محدود کننده حجم صدا صرفا برای کودکان ساخته نشده اند؛ بلکه مدلهای بسیاری برای استفاده روزمره افراد، جهت جلوگیری از آسیب رساندن به سلامتی طراحی و ساخته شده اند.

هدایت استخوانی (Bone conduction)

هدفون هدایت استخوانی

هدفون های هدایت استخوانی بر روی استخوان گوش قرار میگیرند و صدا را از طریق لرزش استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل میکنند.

این ویژگی به خصوص برای افرادی مناسب است که مایلند به جز شنیدن به موسیقی، صداهای اطراف خود را هم بشنوند.

برخی از مدل های هدفون هدایت استخوانی به صورت تخصصی برای استفاده در زیر آب طراحی و ساخته شده اند، به همین خاطر شما میتوانید حتی در حال شنا کردن هم به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

از طرفی بسیاری از مصرف کنندگان هدفون های هدایت استخوانی وسوسه کمتری برای افزایش صدای موسیقی و یا صدا دارند، به همین علت فشار کمتری به گوش داخلی افراد وارد می شود.

زیست سنجی (Biometric)

هدفون بیومتریک

هدفون های زیست سنجی یا بیومتریک میتوانند تعداد ضربان قلب شما را از طریق قرار گیری داخل گوش در حالی که شما مشغول شنیدن موسیقی هستید، بسنجند.

برخی از این مدل هدفون ها دارای نشانه های صوتی جهت راهنمایی بهتر در هنگام تمرینات ورزشی هستند.

هدفون های بیومتریک نیاز بسیاری از ورزشکاران برای داشتن دستگاه های مجزای شمارش ضربان قلب را رفع میکنند و از طرفی عموم هدفون های زیست سنجی قابلیت ارتباط با اپلیکیشن های سلامتی گوشی های هوشمند را دارا میباشند.

صدای فراگیر (Surround sound)

هدفون های صدای فراگیر

در حالی که بسیاری از هدفون های حرفه ای و گران قمیت مخصوص بازی و تماشای فیلم، دارای چندین پخش کننده صوتی از زوایای مختلف برای تجربه سه بعدی شنیدن موسیقی و صدا هستند، هدفون های دارای صدای فراگیر قادرند این ویژگی را تنها از طریق دو پخش کننده صوتی ایجاد کنند.

میکروفون و دکمه های کنترلی (Microphones and controls)

هدفون های مخصوص بازی معمولا شامل میکروفون های متحرکی هستند تا افراد در هنگام بازی بتوانند با دیگر بازیکنان صحبت کنند.

بسیاری از هدفون های قابل حمل که برای گوشی های هوشمند تولید میشوند دارای میکروفون ها کوچکی برای برقراری تماس تلفنی هم هستند.

از طرفی بسیاری از هدفون ها دارای دکمه های کنترلی جهت بالا و پایین بردن صدای موسیقی و تعویض موسیقی و برخی ویژگی های دیگر هستند.

انتخاب هدفون مناسب بر اساس نوع نیاز شما

هدفون مناسب برای ورزش و تناسب اندام (sports and fitness)

هدفون مخصوص ورزش

موسیقی انگیزه بخش است.

انواع بسیاری از هدفون ها با وزن های سبک وجود دارند که حتی در هنگام فعالیت هم از گوش شما خارج نمیشوند.

از طرفی بسیاری از هدفون ها دارای کلیپ های قابل تنظیم روی گوش و بند جهت نگهداری روی گردن هستند تا راحتی استفاده آنها برای شما تضمین شده تر باشد.

برخی هدفون های ورزشی دارای قابلیت هایی همچون مقاومت در برابر آب هستند و شما نیازی نیست بابت تعرق در هنگام ورزش کردن نگران باشید.

از طرفی ویژگی هایی همچون داشتن میکروفون و دکمه های کنترلی جهت مدیریت راحت صدای موسیقی و پاسخ به تماس های تلفنی هستند تا بدون کند شدن فعالیت شما، به ورزش شما کمک کنند.

ویژگی های دیگری همچون قابلیت زیست سنجی یا بیومتریک برای سنجش ضربان قلب و هدفون های دارای سیم های بازتاب دهنده نور جهت بهره وری بهتر در طول شب برای ورزش و تناسب اندام بسیار مناسب هستند.

هدفون مناسب برای مصارف خانگی و روزمره (Home entertainment)

برای شنوندگان جدی موسیقی هیچ چیز مانند شنیدن موسیقی با هدفون های خارج از گوش نیست.

این نوع هدفون ها دارای باس و تولید فرکانسی بسیار با کیفیت و مناسب هستند.

از طرفی به علت آنکه فضای گوش را کاملا پر میکنند نسبت به مدل های دیگر، احساس بی نظیری از شنیدن موسیقی زنده را به کاربر ارائه میدهند.

از طرفی هدفون های دارای صدای فراگیر گزینه بسیار مناسبی برای تجربه صدا های واقعی در خانه هستند.

مدل های پشت بسته صدای های خارجی را به خوبی مسدود میکنند و کیفیت خروجی باس مناسبی دارند.

در مدل های پشت باز قسمت عقبی هدفون توسط پارچه ای مخصوص پوشانده شده است.

در این مدل هدفون ها، پاسخ مناسب فرکانس های صدا بسیار بارز است.

البته برای افرادی که احساس میکنند وزن نسبتا زیاد هدفون های خارج از گوش ناراحت کننده است، هدفون های مناسب روی گوش و داخل گوش برای مصارف خانگی هم تولید میشوند.

هدفون مناسب برای کار (Work)

هدفون های خارج از گوش مدل های بسیار مناسبی برای دور کردن صدا های محیط کاری از شما هستند.

همچنین هدفون های دارای حذف نویز به جهت آنکه صدای ها خارجی را کاملا از بین میبرند گزینه بسیار مناسبی برای مصارف کاری هستند.

هدفون مناسب برای مسافرت (travel)

در هنگام سفر شما نیاز به هدفون سبک و قابل حمل دارید.

در این زمینه هدفون های بی سیم بسیار مناسب و فوق العاده قابل حمل هستند.

اگر شما در حال مسافرت با هواپیما یا اتوبوس هستید، هدفون های حذف نویز و عایق صدا گزینه های مناسبی برای حذف صداهای مزاحم در حین سفر هستند.

هدفون مناسب برای مد و فشن (fashion)

هدفون های داخل گوش معمولا، متداول ترین نوع هدفون ها برای مصارف خارج از خانه هستند.

در سال های اخیر کمپانی های معتبر تولید هدفون، اقدام به تولید هدفون های بسیار شیک و مجلل داخل گوشی کرده اند.

کمپانی هایی مانند کیت اسپید، بیتس، اسکال کندی، مانستر و سول، مدل های شیک و مدگرایانه ای برای هدفون ها ارائه داده اند.

بسیاری از این هدفون ها دارای طرح های اختصاصی هستند تا به شما حس منحصر به فرد بودن را منتقل کنند.

هدفون مناسب برای شنوندگان حرفه ای موسیقی (audiophiles)

هدفون مخصوص موسیقی

اگر شما خواهان تجربه شنیدن بالاترین و دقیق ترین صدای ممکن باشید احتمالا دنبال حرفه ای ترین انواع هدفون های تولید شده هستید.

عموم این مدل ها دارای بالشتک های خارج از گوشی بزرگ به منظور ایجاد نهایت عایق صدا و پخش بسیار با کیفیت موسیقی هستند.

هدفون مناسب برای دی جی ها (DJs)

هدفون های مخصوص دی جی دارای قطر گوشی های بسیار ضخیم به همراه بالشتک های خالی برای تولید دقیق سطوح حجم بالای صدا و ترکیب آن با موسیقی زنده، طراحی شده اند.

همچنین باس خروجی این نوع هدفون ها نسبت به مدل های دیگر هدفون ها بسیار بالاتر است.

برخی از این نوع هدفون ها دارای ویژگی چرخش یک طرفه هستند تا کاربر حتی با استفاده از یک گوش هم قادر به تنظیم موسیقی باشد.

هدفون مناسب برای بازی (gaming)

گیمر های حرفه ای دنبال هدفون هایی هستند تا صدایی بسیار دقیق و واقعی با حجم بالا و خروجی باس مناسب داشته باشد.

در این زمینه هدفون هایی با قابلیت صدای فراگیر بسیار مناسب هستند، از طرفی هدفون های مناسب برای علاقه مندان حرفه ای به بازی دارای میکروفون هم هستند.

هدفون مناسب برای کودکان (kids)

هدفون مخصوص کودکان

اگر شما هم در یک سفر طولانی با کودکان بوده اید حتما مایل بودید که هدفون هایی مناسب کودکان طراحی و ساخته شده باشند.

در حقیقت این نوع هدفون ها ساخته شده اند.

هدفون های مخصوص کودکان بسیار با دوام هستند و دارای رنگ های روشن و جذاب با طراحی های کودک پسندانه هستند.

ظاهر برخی از این هدفون ها شبیه شخصیت های محبوب کارتون های کودکان هستند.

از طرفی هدفون های کودکانه، دارای ویژگی محدود کننده حجم صدای خروجی هستند تا از نظر بهداشتی به گوش کودکان آسیبی وارد نکنند.

دیگر ویژگی های فنی هدفونها (Tech Specs)

صدای عالی یک موضوع بسیار شخصی است و از نظر افراد گوناگون تعریف خاصی دارد.

بنابراین بهترین راه پیدا کردن یک هدفون با صدای بی نظیر، تست انواع گوناگون هدفون هاست.

با این حال مشخصات فنی درباره هدفون ها وجود دارد که میتواند به شما برای خرید یک هدفون مناسب کمک کند.

استریو و مونو (Stereo vs. Mono)

صدای استریو از دو کانال متفاوت صوتی برای هر کدام از پخش کننده های چپ و راست هدفون استفاده میکند؛ به همین علت شما صدا های متفاوتی از هدفون های سمت چپ و راست میشنوید.

در صدای مونو تنها یک کانال صوتی وجود دارد به همین علت در هدفون های مونو شما در هر دو هدفون چپ و راست یک صدای واحد را میشنوید.

بسیاری از هدست هایی که تک هدفونه هستند و شامل اتصال بلوتوث هم میشوند پخش صدای مونو دارند.

پاسخ فرکانس (Frequency response)

این ویژگی که واحد آن با هرتز (Hz) اندازه گیری میشود، نشان دهنده طیف وسیعی از فرکانسهایی است که هر جفت هدفون میتواند تولید کند.

به طور مثال محدودیت شنوایی گوش انسان بین 20 تا 20k هرتز است.

اما پاسخ فرکانس در بسیاری از هدفون ها اغلب بیش از این محدوده را در بر میگیرد.

حساسیت (Sensitivity)

این ویژگی که واحد اندازه گیری آن دسی بل در میلی وات است (db/mW) برای اندازه گیری میزان حجم صدای تولید شده بر اساس مقدار معینی از توان مصرفی هدفون کاربرد دارد.

هدفون هایی با میزان حساسیت بالا (حدود 100db یا بالاتر) برای استفاده با دستگاه های پخش موسیقی قابل حمل پیشنهاد میشوند.

البته این به معنای توان پایینتر آمپلی فایر این هدفون ها نسبت به هدفون های حرفه ای تر است.

مقاومت ظاهری (Impedance)

این ویژگی که با واحد اهم اندازه گیری میشود بیانگر مقاومت الکتریکی و مرتبط با میزان حساسیت هدفون است.

برخی از هدفون های استریوئی دارای 600 اهم مقاومت ظاهری هستند و این میزان بالا از مقاومت ظاهری نیازمند یک آمپلی فایر قدرتمند برای تولید یک صدای دقیق و تمیز است.

بسیاری از هدفون های قابل حمل دارای مقاومت ظاهری 16 تا 64 اهم هستند و برای کار با دستگاه های پخش موسیقی قابل حمل مناسب هستند.

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

راستی! شما میتوانید در بخش دیدگاه ها موضوعات مورد علاقه خود را برای مقالات بعدی که به صورت اختصاصی توسط تیم وبسایت رسمی IDH تهیه میشوند با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص جامع ترین راهنمای خرید هدفون متناسب با نیاز شما بود استفاده و لذت برده باشید.

سفینه فضایی استارشیپ

سفر به اعماق فضا با سفینه فضایی استار شیپ (STARSHIP)

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی اخبار فناوری در وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم در خصوص سفینه فضایی استارشیپ (STARSHIP) که امکان گشت و گذار در فضا را فراهم میکند، مطالبی را خدمت شما ارائه دهیم.

 همه چیز در مورد سفینه استارشیپ (STARSHIP)

رویای کشف ناشناخته ها با سفر به بی کران ها و ماجراجویی فرازمینی از دیرباز همراه تک تک انسان ها بوده و هست.

در عصر حاضر با فعالیت کمپانی های بزرگ و متخصصان این حوزه، شاهد پیشرفت های چشمگیری هستیم که تحقق این رویای هنوز هم نه چندان دست یافتنی، لااقل برای عوام، را روز به روز نزدیک تر و ملموس تر میکند.

Space exploration technologies corporation یا فناوری های اکتشاف فضایی (اسپیس ایکس)، نام شرکتی است که در سال 2002 توسط ایلان ماسک بیانگذار پی پل و تسلا موتورز در آمریکا تاسیس شد.

این شرکت تولید کننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکاست.

اسکان بشر در مریخ

اسپیس ایکس سعی دارد که محلی برای اسکان بشر و بقای آن ها در مریخ به وجود آورد.

به این ترتیب تا سال 2024 نخستین گروه از انسان ها به این سیاره فرستاده می شوند و تا سال 2025 میلادی به آن جا خواهند رسید.

قبل از آن تجهیزات مورد نظر برای اسکان بشر در مریخ، هر دو سال یکبار به این سیاره فرستاده خواهد شد که نخستین آن در سال 2018 میلادی بوده است.

سفینه فضایی اسپیس ایکس

چند روز پیش (این مقاله در مهرماه سال 98 نوشته شده است) ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس، از بدنه استار شیپ غول پیکر این شرکت تصاویری را منتشر کرد.

ایلان ماسک

نمونه های اولیه ارائه شده برای این سفینه فضایی از جنس استیل است که رونمایی شد و سرانجام پس از انجام چند آزمایش و تست جهت برسی صحیح عملکرد موتورهای این سفینه، ایلان ماسک طرح نهایی سفینه space X خود را منتشر کرده است.

وزن و اندازه

استار شیپ MK1 که نام این سفینه فضایی از کمپانی اسپیس ایکس می باشد، حدود 50 متر طول و 9 متر قطر دارد و هنگامی که مخزن سوخت آن بطور کامل پر باشد وزنش به حدود 14000تن می رسد.

البته متخصصان و کارشناسان اسپیس ایکس اعلام نموده اند که در نظر دارند برای آینده نه چندان دور وزن سفینه را کاهش دهند که در این صورت می توان افزایش سرعت چشمگیری را برای سفینه رقم زد و همچنین مصرف سوخت را کاهش داد.

موشک فضایی سوپر هوی (فوق سنگین)

کمپانی اسپیس ایکس، موشک فضایی سوپر هوی را نیز رونمایی کرده است که به وسیله این موشک سفینه استار شیپ از مدار کره زمین خارج خواهد شد.

استفاده از موشک سوپر هوی و استار شیپ

قرار است از این موشک سنگین و سفینه استارشیپ به منظور انتقال گردشگران و فضانوردان به کره ماه، سیاره مریخ و دیگر ماموریت ها در اعماق فضا استفاده شود.

پرتاپ استار شیپ در ماه آینده

قرار است در ماه آینده سفینه ی استار شیپ مورد آزمایش قرار گیرد؛ آزمایشی که بدون سرنشین انجام خواهد شد و در آن موشک فضایی تا ارتفاع 20 کیلومتری سطح زمین خواهد رفت و دوباره به کره زمین باز خواهد گشت.

ساخت این موشک و سفینه STAR SHIP در کجا صورت میگیرد؟

برای اطمینان از فرود درست سفینه استار شیپ، 6 جایگاه فرود برای حفظ تعادل آن در زمان فرود بر سیارات با سطوح مختلف طراحی شده است.

از دیگر نکات منحصر به فرد در طراحی این سفینه این است که به جای طراحی معمول سه باله در پایه، دو بال بزرگ در پایه آن طراحی کرده اند.

هم اکنون دو نمونه از این سفینه در حال ساخت است به نام های MK1 و MK2 در سایت بوکاچیکا تگزاس و فلوریدا در آمریکا.

به گفته مهندسان و مقامات اسپیس ایکس پس از پایان آزمایشات زیر مداری در آخر، سفینه های فضایی راهی سفر فضایی خود خواهند شد.

لازم به ذکر است که موتور به کار رفته در سفینه فضایی استار شیپ از نوع رپتور (raptor) است که یکی از پیشرفته ترین موتورهای فضایی به کار رفته در جهان می باشد.

تعداد فضانوردان سفینه فضایی STAR SHIP

طبق پیش بینی ها، تا کنون عنوان شده است که استار شیپ حدود 100 فضانورد را می تواند همراه خود به سیاره مریخ و سفرهای فضایی ببرد.

این سفینه فضایی به 6 موتور رپتور مجهز است و موشک سوپر هوی که قرار است آن را از جو کره زمین خارج کند، دارای 35 موتور رپتور است.

شرکت اسپیس ایکس اعلام نموده است که نخستین پرواز های استارشیپ و موشک فضایی سوپر هوی جز حمل ماهواره های مخابراتی و ارتباطی و اهدافی این چنینی، هدف دیگری من جمله اهداف تجاری نخواهد داشت.

اولین گردشگر فضایی

اولین مسافری که برای انجام این سفر ثبت نام کرد و مبلغ بالایی را نیز برای انجام این کار پرداخت کرده است، یوساکو مایزاوا میلیاردر 42 ساله ژاپنی است که در زمینه مد و فشن فعالیت دارد.

وی به همراهی 6 الی 8 هنرمند که اعلام کرده است هزینه آن ها را نیز خودش پرداخت می کند در سال 2023 از طریق سفینه فضایی star ship سفری به مدار کره ماه انجام خواهد داد.

بودجه پروژه استارشیپ شرکت اسپیس ایکس 

به گفته ی ایلان ماسک، برای ادامه ی ساخت پروژه استار شیپ به مبلغی افزون بر 1.3 میلیارد دلار نیاز است که این بودجه را به وسیله ی ارسال ماهواره های مخابراتی و سفرهای تجاری به وسیله موشک های فضایی انجام خواهد داد.

در آخر، به این نکته نیز باید اشاره کرد که سفینه فضایی استارشیپ به گونه ای طراحی شده است که بتواند پس از انجام ماموریت های مختلف و بعد از انتقال انسان به سیاره مریخ دوباره به زمین باز گردد و دیگر خبری از سفر بی بازگشت به مریخ نیست!

اگه دلت یه سفر هیجان انگیز به اعماق فضا میخواد، همین الان برو تو سایت اسپیس ایکس و گردشگر بعدی تو باش!

https://www.spacex.com

تو فضا میبینمت!


دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

راستی! شما میتوانید در بخش دیدگاه ها موضوعات مورد علاقه خود را برای مقالات بعدی که به صورت اختصاصی توسط تیم وبسایت رسمی IDH تهیه میشوند با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی سفینه فضایی استارشیپ (STARSHIP) بود استفاده و لذت برده باشید.

معرفی شارژر بی سیم هواوی (HUAWEI Wireless Charger) -معرفی گجت جدید

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی اخبار فناوری در وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم شارژر بیسیم هواوی را که یکی از جدیدترین شارژرهای بی سیم میباشد خدمت شما معرفی کنیم.

تا حالا چند بار اتفاق افتاده است که کابل شارژر گوشیتون پاره شود و مجبور باشید یک کابل دیگر بخرید و از این قضیه مطمئن نباشید که حتی این کابل شارژ اورجینال خریداری کردید یا خیر؟!

در این مقاله می خواهیم یکی از جدید ترین محصولات در شاخه لوازم جانبی هوآوی را برایتان معرفی کنیم.

لوازم جانبی مودم های هواوی را به صورت اورجینال و با خاطر آسوده، تنها از شرکت IDH، تنها نماینده رسمی مودم های هواوی در ایران بخواهید: لوازم جانبی مودم

شارژر بیسیم هواوی

شارژر بدون سیم شرکت هواوی، فناوری جدیدیست که این کمپانی برای ما فراهم کرده است تا در سریع ترین زمان ممکن وسایل هوشمند خودمان مانند گوشی موبایل و تبلت، ساعت هوشمند و… را به آسانی از طریق این دستگاه منحصر به فرد شارژ کنیم.

شارژر وایرلس هواوی قابلیت این را دارد که تا حداکثر 15w شارژدهی را با سرعت بالا به شما ارائه دهد.

باتوجه به قابلیت Fast Charging این دستگاه می توانید به بالاترین سرعت در شارژ کردن وسایلتان برسید.

بعضی از قابلیت های این شارژر بی سیم به شرح زیر می باشد:

 1. 15w (حداکثر) شارژ بی سیم
 2. سازگاری با استاندارد جهانی Qi یا همان استاندارد چی بد نیست نگاهی به این استاندارد بیندازیم تا پاسخ یک سوال مهم را نیز داده باشیم:

  مکانیزم عمل شارژرهای بیسیم چگونه است؟

  استاندارد Qi به معنای استاندارد شارژ القایی یک رابط استاندارد توسعه یافته توسط کنسرسیوم شارژ بی‌سیم (Wireless Power Consortium) برای انتقال قدرت الکتریکی القایی تا فواصل ۴ سانتی‌متر (۱٫۶ اینچ) است. سیستم چی شامل یک پد انتقال قدرت و یک گیرنده سازگار در یک دستگاه قابل حمل است. برای استفاده از این سیستم، دستگاه تلفن همراه در بالای پد انتقال قدرت قرار می‌گیرد، که آن را از طریق القای الکترومغناطیسی شارژ میکند. کنسرسیوم شارژ بی‌سیم در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد، و یک همکاری عضویت-آزاد از شرکت‌های آسیایی، اروپایی و آمریکایی در صنایع تولیدی مختلف است. هدف آن‌ها ایجاد یک استاندارد جهانی برای تکنولوژی شارژ القایی است.

شرکت خودرو سازی لکسوس اعلام کرده این سیستم را در قسمت کنسول مرکزی مدل NX خود از سال 2015 ارائه کرده است.

 1. چند لایه برای امنیت و محافظت (سطح سیلیکونی)
 2. زیبا، سبک و قابل حمل

بدون سیم شارژ کن!

دیگر با محدودیت های سنتی شارژر های سیمی خداحافظی کنید و پذیرای استفاده ی آسان و با ظرافت های بیشتر و مدرن، از این شارژر بی سیم هوآوی باشید.

شارژ سریع، 15w (حداکثر)

خود پیشروی هوآوی در این زمینه باعث شده است که تکنولوژی شارژر بی سیم با حداکثر 15w در سریع ترین حالت ممکن دستگاه شما را برایتان شارژ کند و به شما این اجازه را می دهد که از سرعت این دستگاه شارژر وایرلس لذت ببرید.

تست سرعت شارژر بی سیم

مقایسه میزان شارژ دریافتی گوشی mate 20 pro 360 توسط این شارژر در 30 دقیقه به شرح زیر است:

 1. 31% در مدل 15w (حداکثر) بی سیم
 2. 23% در مدل 10w با سیم
 3. 16% در مدل 5w بدون سیم

 این تست سرعت در آزمایشگاه هوآوی توسط تجهیزات، آداپتور و کابل اورجینال گوشی هوشمند mate20 pro 360 انجام شده است.

سازگار جهانی

برمبانی برخورداری از استاندارد Qi، گوشی های هوشمند، هندزفری و دیگر دستگاه های هوشمند مثل هرنوع گوشی با سیستم عامل های مختلف را می توانید توسط این شارژر شارژ کنید.

چراکه این دستگاه به صورت خودکار سازگاری را انجام داده و وسایلتان را در صحت و سلامت و امنیت کامل شارژ می کند.

سازگار با قاب گوشی

برای شارژ کردن گوشی همراهتان دیگر نیازی نیست که قاب آن را در آورید و نگران این باشید که ممکن است قاب گوشیتان مانع شارژ شدن صحیح و به موقع تلفن همراهتان شود.

به علاوه اینکه قاب های غیر فلزی برای شارژ کردن به طور مستقیم باید ضخامتشان کمتر از 5mm باشد تا به راحتی شارژ شوند که این استاندارد در تمامی قاب ها و  برای تمامی گوشی ها صادق می باشد.

تشخیص اشیای خارجی

هنگام تشخیص اشیای فلزی مانند کلید، سکه و سوییچ ماشین و دیگر چیزهایی که محتوای فلزی دارند؛ مانند کارت های شناسایی یا بانکی که باید در یک جای نسبتا خنک باشند، این دستگاه به طور اتوماتیک خاموش میشود و کمک می کند تا برای آن ها یک دمای متعادل تامین کند.

 

محافظت و امنیتی فراگیر

تراشه داخلی به کار گرفته شده در این دستگاه می تواند خروجی دکمه پاور را مطابق با دمای محیط و همچنین جریان ولتاژ را در صورت نوسانات زیاد به صورت خودکار تنظیم کند.

سطح سیلیکونی

سطح سیلیکونی یکپارچه ای که در این وسیله به کار رفته است، یک سطح نسبتا نرم و راحت است که از لیز خوردن گوشی از روی سطح جلوگیری میکند و در نتیجه کاملا دستگاه را بر روی خود نگه می دارد و از خطر وقوع حوادثی مانند افتادن جلوگیری می کند.

محتویات جعبه شارژر وایرلس هواوی
 • 40 W (Max) USB Type-A adapter
 •  1m 5 A USB Type-C cable

این ها تمام آن چیزیست که در یک جعبه نیاز خواهید داشت.

پس به راحتی در جعبه را باز کرده، به برق وصل کنید و از این محصول خوب و پر قدرت از شرکت هوآوی نهایت استفاده را بکنید.

از طریق این فناوری جدید دیگر از شر شارژر های سیمی خود خلاص شوید و نگران این نباشید که قرار است پاره یا خراب شوند.

چرا که شکل و شمایل منحصر به فرد این دستگاه و وزن بسیار سبک آن کار را برای شما راحت کرده است.

مشخصات شارژر بی سیم هوآوی

در ادامه به بررسی مشخصات فنی شارژر بی سیم یا وایرلس کمپانی هواوی خواهیم پرداخت.

رنگ: فقط سفید

وزن: 78 گرم

ابعد: 84 در 14.3 میلی متر

ورودی: 10V /4A /40W

خروجی: 12V /1.25A /15W

سازگاری: 5، 7.5 و 10 وات

استاندارد: Qi

پورت شارژ: USB-C

آداپتور: 10V /4A /40 W /USB-A

کابل: 1m /5A /USB-C

دستگاه خنک کننده: Fan-free

استاندارد ضخامت قاب: <= 5mm

 

داری میری سفر؟!

شارژر بی سیم هوآوی یادت نره!

 

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی شارژر بی سیم هواوی (HUAWEI Wireless Charger) بود استفاده و لذت برده باشید.

آیفون 11

معرفی کامل iphone 11 + جدول مشخصات فنی آیفون11

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی اخبار فناوری در وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم گوشی هوشمند iphone 11 را که جدیدترین تلفن هوشمند اپل میباشد خدمت شما معرفی کنیم.

 

نگاهی اجمالی به آیفون 11

آیفون 11

آیفون 11، آخرین مدل ارائه شده از خانواده گوشی های آیفون است که از نمایشگر 6.1 اینچ لیکوئید رتینا با پنل LCD بهره مند است.

در قسمت بالایی نمایشگر iphone11 شیشه ای ضد خش وجود دارد که گوشی را از خطرهای احتمالی محافظت می کند.

شرکت اپل ادعا دارد که شیشه ی قرار گرفته شده بر روی پنل پشتی و جلوئی این گوشی، یکی از سخت ترین شیشه هایی است که تا به امروز در گوشی های همراه به کار برده شده است.

مشخصات فنی آیفون11

آیفون11، مانند گوشی های چند سال اخیر این کمپانی شامل فریمی از جنس آلومینیوم سری 7000 می باشد که میان دو پنل شیشه ای قرار گرفته است و جلوه و زیبایی خاصی به این گوشی بخشیده است.

یکی دیگر از خصوصیات مهم این گوشی هوشمند جدید اپل، مقاومت بسیار زیاد آن در برابر نفوذ آب و گرد و غبار است.

آیفون 11 ضد آب

 

این گوشی جدید کمپانی Apple از سیستم عامل IOS 13 بهره مند است.

همچنین ایفون 11 برای پردازش وظایف گوناگونی که بر عهده دارد از تراشه ی قدرتمند A13 بایونیک استفاده می کند.

در ضمن اپل ادعا میکند که سیستم، روی چیپ (SoC (System on chip A13 بایونیک، مجهز به سریع ترین CPU و GPU در گوشی های هوشمند تا به امروز است.

سیستم روی چیپ یا SoC چیست؟

System on chip به معنای سازگار کردن و یکپارچه ساختن اجزای یک رایانه است یا دیگر سیستم های الکترونیکی که شامل پردازشگرهای رایانه یا تلفن همراه در یک مدار مجتمع (تراشه) است.

سیستم بر روی مدار مجتمع به منظور هماهنگ کردن سخت افزار و نرم افزار یک پردازشگر و یا یک سامانه یارانه ای است.

SoC ممکن است شامل واحد پردازش مرکزی یعنی CPU، واحد پردازش گرافیکی GPU، حافظه، درگاه های ورودی و خروجی مانند USB، مدار کنترل کننده توان، شبکه های بی سیم مانند WiFi، بلوتوث و 4G باشد.

همچنین باید افزود که آیفون 11 از صدای دالبی نیز پشتیبانی می کند.

دالبی: دستگاه صوتی که صداهای محیط را به صورت واقعی تر و بدون نویز از طریق افزایش و استفاده از اسپیکر های مختلف،پخش میکند.

پرچمداران امسال اپل تمرکز بیشتری را صرف دوربین های این گوشی کرده اند.

پنل پشتی این گوشی شامل دو دوربین مجزا از هم با چیدمانی جدید می باشد که چنین چیدمانی را قبل تر در تصاویر منتشر شده دیده بودیم.

گرچه در کل کاربران نظرات مثبتی به شمایل جدید این گوشی نداشتند؛ اما در هر صورت این چیدمان باعث ایجاد یک نوع وجه تمایز با دیگر سری گوشی های این کمپانی شده است.

اصلی ترین دوربین این گوشی مجهز به حسگر 12 مگاپیکسلی با لنزی عریض و فوکوس خودکار تشخیص فاز (PDAF) می باشد.

یکی از مهمترین ویژگی این گوشی این است که لرزش گیر اپتیکال دارد و از دیافراگمی با قطر f/1.8 بهره می برد.

در دوربین دوم شاهد حسگری 12 مگاپیکسلی به همراه لنز فوق عریض می باشیم.

خبرهای خیلی خوبی هم برای کسانی که عاشق عکاسی و فیلم برداری هستند داریم!

دوربین اصلی آیفون 11 قادر به ظبط ویدئو های 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه است.

دوربین آیفون11

برای کسانی که عکاسی شبانه را نیز دوست دارند،حالتی به نام نایت مود (Night Mode) در نظر گرفته شده است.

عکاسی در شب آیفون11عکاسی در شب آیفون 11

در پنل جلویی گوشی آیفون 11، دوربین سلفی True Depth از مدل مدت پرواز سه بعدی (time of flight 3D ToF) را شاهد هستیم.

دوربین سلفی نیز مانند دیگر دوربین ها از حسگری 12 مگاپیکسلی بهره مند است و توانایی فوق العاده ای در ثبت تصاویر و فیلم های با کیفیت دارد.

در واقع دوربین سلفی این گوشی توانایی ضبط ویدئو های 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه را دارد.

یکی دیگر از ویژگی های فوق العاده در این سری جدید از گوشی های اپل این است که دوربین سلفی آیفون 11 برای اولین بار در تاریخ تمامی آیفون ها و حتی گوشی های دیگر، قابلیت ضبط ویدئو حرکت آهسته را دارد و جذابیتش این است که ویدئو 60 4K اسلوموشن را در دوربین سلفی آیفون در اختیار می گذارد.

اپل این آپشن از گوشی جدیدش را Slofie (اسلوفی) نامیده است.

اسلوفی آیفون 11

از دیگر بهبودهای سری جدید گوشی های آیفون این است که کمپانی اپل اهمیتی بیشتری به تقویت باتری آیفون 11، داده است.

این تغییر مثبت بسیار به چشم می آید؛ چرا که همواره گوشی های آیفون در مقایسه با رقبای هم رده ی خود باتری های ضعیف تری داشتند.

سال گذشته با عرضه شدن آیفون XR، گفته شد قوی ترین باتری به کار گرفته شده در بین تمامی باتری ها را داراست.

طبق اعلام رسمی، باتری گوشی آیفون 11 به مدت یک ساعت بیشتر از آیفون XR دوام می آورد.

علاوه بر این آیفون 11 توانایی شارژ معکوس نیز دارد. این بدین معناست که قادر به شارژ دستگاه های دیگر نیز هست و از استاندارد Qi پشتیبانی می کند.

Apple iphone11 از امکان شارژ سریع و بی سیم نیز پشتیبانی میکند.

این گوشی در 6 رنگ متنوع (سفید، مشکی، زرد، سبز، بنفش) با قیمت پایه 699 دلار روانه بازار شده است.

رنگ بندی iphone11

اگر بتوانید از پس قیمت نجومی این گوشی هوشمند شرکت Apple بربیایید، اقلام موجود در تصویر زیر، در جعبه آیفون 11 انتظار شما را میکشند!

اقلام همراه در جعبه iphone 11

مشخصات فنی آیفون 11

نمایشگر
 نوع لمسی خازنی، 16 میلیون رنگ Liquid Retina IPS LCD
 سایز 6.1 اینچ
 نسبت نمایشگر به بدنه  حدود 79درصد
 رزولوشن 828 در 1792 پیکسل، 19.5:9 (~326 پیکسل در اینچ تراکم پیکسلی)
 محافظ شیشه‌ی ضدخش، پوشش اولفوبیک برای کاهش بازتاب نور و لکه دست
دیگر توضیحات
 •  نمایشگر True-tone
 •  طیف رنگ گسترده
 •  نرخ 120 هرتزی
 •  دریافت 10 لمس
 •  HDR
 •  دالبی ویژن
 •  روشنایی 645 نیت
بدنه
 ابعاد 150.9*75.7*8.3 میلی متر
 وزن 194 گرم
 ساخت  پشت و جلو از جنس شیشه، فریم آلومینیومی (سری 7000)
 گواهینامه ها  گواهی IP67 برای مقاومت در برابر گردوغبار و آب (تا عمق یک متری به مدت ۳۰ دقیقه)
 سیم‌کارت  تک سیم‌کارته (نانو-سیم) یا دو سیم‌کارته (نانو-سیم، همزمان یکی فعال)

پلتفرم

 سیستم‌عامل iOS 13
 تراشه اپل A13 Bionic (هفت نانومتر+)

حافظه

 درگاه حافظه خیر
 حافظه داخلی
 • 64 گیگابایت 4 گیگابایت رم
 • 128 گیگابایت 4گیگابایت رم
 • 256 گیگابایت 4 گیگابایت رم

شبکه و بی سیم

 Model A2160

    FDD‑LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29,      30, 66, 71)

    TD‑LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48)

    CDMA EV‑DO Rev. A (800, 1900 MHz)

    UMTS/HSPA+/DC‑HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)

    GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

 Model A2161

    FDD‑LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29,      30, 66, 71)

    TD‑LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48)

    CDMA EV‑DO Rev. A (800, 1900 MHz)

    UMTS/HSPA+/DC‑HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)

    GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

 تمامی مدل ها

    Gigabit‑class LTE with 4×4 MIMO and LAA4

    802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO

    Bluetooth 5.0 wireless technology

    Ultra Wideband chip for spatial awareness5

    NFC with reader mode

    Express Cards with power reserve

دوربین
 اصلی
 •  12 مگاپیکسل (1.4 میکرومتر سایز پیکسل، 1/2.55 اینچ سایز سنسور لنز واید 26 میلی‌متری، f/1.8، فوکوس خودکار با تشخیص فاز، لرزشگیر اپتیکال تصویر)
 •  12 مگاپیکسل (لنز 13 میلی‌متری فوق‌عریض، f/2.4)
قابلیتها
 •  فلاش چهارگانه LED دورنگ
 •  HDR
 •  پانوراما
ویدیو 2160p@24/30/60fps ،1080p@30/60/120/240fp ،HDR، ضبط صدای استریو
سلفی 12 مگاپیکسل (f/2.2) دوربین مدت‌پرواز سه بعدی
صدا
 جک 3.5 میلی‌متری ندارد
 ویژگی ها لغو کننده‌ی نویز صدا از طریق میکروفون اختصاصی

فناوری دالبی اتموس

دالبی دیجیتال پلاس

باتری
 مشخصات باتری غیر قابل تعویض لیتیوم یونی با ظرفیت 3110 میلی آمپر ساعت
 میزان شارژدهی
 •  پخش مداوم ویدئو: 17 ساعت
 •  استریم ویدئو: 10 ساعت
 •  پخش مداوم موسیقی: 65 ساعت
شارژر
 •  شارژ سریع 18 واتی: (50% در 30 دقیقه)
 •  USB Power Delivery 2.0
 •  شارژ بی‌سیم با شارژر Qi
 •  شارژ معکوس

قابلیت‌ها

 حسگرها
 •  Face ID
 •  شتاب‌سنج
 •  ژیروسکوپ
 •  سنسور مجاورت
 •  قطب‌نما
 •  فشارسنج
 دستیار صوتی دستیار صوتی سیری با پشتیبانی از زبان محاوره
اتصالات
 شبکه بیسیم
 •  Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 •  دو بانده
 •  هات‌اسپات
 بلوتوث 5.0، A2DP ،LE
 GPS A-GPS ،GLONASS ،GALILEO ،QZSS
 NFC  دارد
 رادیو  ندارد
 USB 2.0، کانکتور ریورسبل اختصاصی
متفرقه
 رنگ مشکی، سبز، رنگ زرد، ارغوانی، قرمز، سفید

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی آیفون 11 (iphone 11) بود استفاده و لذت برده باشید.

معرفی مودم رومیزی نسل پنجم h112

معرفی کامل مودم رومیزی HUAWEI 5G H112 CPE Pro

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی وبسایت رسمی IDH. در این نوشته که اولین پست از سری پست های معرفی مودم های هواوی است، قصد داریم مودم Huawei H112 5G را که یک مودم رومیزی 5G هواوی میباشد خدمت شما معرفی کنیم.

همه چیز درمورد مودم رومیزی HUAWEI 5G H112 CPE Pro

این مودم جدیدترین مودم 5G از شرکت هوآوی می باشد و به خاطر طراحی منحصر به فردش مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

چیپست بالونگ 5000، پیشرو جهانی 5G

این مودم دارای اولین چیپست 5G چندحالته 7nm (نانومتری) در جهان می باشد.

مودم 5G رومیزی H112، سرعت دانلودی برابر با 2.3 Gbps دارد و این اجازه را به شما میدهد که یک ویدیو کلیپ HD را تنها در 3 ثانیه دانلود کنید؛ با سرعتی که نمی توانید حتی تصورش را  هم بکنید! به همین خاطر شرکت هواوی شعار Beyond Speed (فراتر از سرعت) را برای این محصول انتخاب کرده است.

هنگام نصب این مودم می توانید به آسانی از بهترین باند های فرکانسی بدون هیچ زحمتی و با سرعت بالا استفاده کنید.

مودم huawei cpe pro

مودم HUAWEI 5G CPE Pro این امکان را به شما می دهد با سرعت بالا از باند های ارتباطی به همراه سیم کارت 5G نهایت لذت را ببرید.

با داشتن وزن سبک و طراحی منحصر به فرد شما میتوانید آن را به راحتی به هر جایی که دلتان میخواهد حمل کنید و به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشید.

آنتن های مخصوص این مودم CPE طوری طراحی شده است که سیگنال های دریافتی بهتری داشته باشد.

برای دریافت سیگنال های با سرعت بیشتر، هوآوی آنتن های دوگانه را به صورت کامل به تکنولوژی sub-6 GHz گسترش داده است. که هرکدام در سایز های کوچک ،اما دارای سیگنال هایی با حساسیت بالا هستند.

SUB-6 یا آنچه که باند میانی نامیده می شود، اشاره دارد به فرکانس های زیر 6GHz اما بالا تر از فرکانس های باند کم. این دقیقا شامل فرکانس های 2.5 -3.5 -3.7 – 4.2 گیگا هرتز است. با گذشت زمان، فرکانس های بیشتری توسعه پیدا کردند که در گذشته فقط برای تکنولوژی های دفاعی استفاده می شدند.

آنتن های متقارن در این دستگاه این اطمینان را به شما می دهد که پوشش دهی 360 درجه ای داشته باشید؛ اهمیتی ندارد که HUAWEI 5G CPE Pro خود را در کجا قرار می دهید، این مودم نسل پنج، بهترین سیگنال ها را به صورت هوشمند در هر جایی به بهترین شکل ممکن دریافت خواهد کرد.

مودم هواوی رومیزی 5g

مودم هواوی 5G CPE Pro اینترنت 4G  و 5G و Fix Line را به طور همزمان و با یکدیگر ساپورت می کند.

شما می توانید با استفاده از سریع ترین سرعت ممکن و ثبات زیاد در جریان اتصال WiFi بدون هیچ گونه پرش و اختلالی در اتصال، ویدیوهای 4k را دانلود کنید و به تماشای آن ها بپردازید. (تمامی این موارد در آزمایشگاه های شرکت هوآوی تست شده است)

مودم هواوی h112

به خاطر سیستم هوشمند باند دو گانه ی (dual band)، وای فای این مودم در تمامی جهات عمودی و افقی پوشش دهی بالایی را در اختیار شما قرار میدهد.

این مودم با آنتن دهی فوق العاده قوی خود این امکان را به شما می دهد ویدیو هایتان را حتی در اتاق زیر شیروانی بدون هیچ گونه مشکلی استریم کنید (stream) و یا در دور ترین قسمت باغ خانه ی خود به راحتی تماس ویدیویی برقرار کنید.

مودم هواوی h112 نسل پنجم

مودم رومیزی 5G هواوی H112، ایده آل برای مشاغل کوچک

علاوه بر خانه ها، HUAWEI 5G CPE Pro همچنین می تواند توسط شرکت های کوچک و متوسط ​​برای دسترسی سریع به شبکه ساده و پر سرعت استفاده شود.

قابلیت نصب VPN روی  این مودم از دیگر مواردی است که می شود به آن اشاره کرد.

معرفی مودم

این مودم قابلیت مدیریت توسط اپلیکیشن مخصوص خود یعنی اپ هایلینک را دارد. از طریق نصب نرم افزار Hilink روی گوشیتان می توانید دستگاهتان را مدیریت کنید.

همین حالا بخوانید: دانلود و آموزش رایگان نرم افزار Hilink


مشخصات فنی مودم HUAWEI 5G CPE Pro

 

ابعاد:

215*107*99 میلی متر

وزن:

حدود 700 گرم به جز آداپتور

5G،4G:

 استاندارد های ارتباطی

3GPP Release 15

شبکه های قابل اجرا:

5G / LTE

حالت های شبکه:

NSA / SA

سرعت مبادله 5G:

2.33 Gbps / 1.25 Gbps (بستگی به سرعت خود اپراتور دارد.)

سرعت مبادله LTE:

1.6 Gbps / 150 Mbps (بستگی به سرعت خود اپراتور دارد.)

نوع آنتن ها: 5G / LTE (اصلی)،و آنتن های گوناگون دیگر

باند های فرکانسی پشتیبانی کننده:

H112-372: 5G (n41 / n77 / n78 / n79), LTE (B1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 18 / 19 / 20 / 28 / 32 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 43)

H112-370: 5G (n78), LTE (B1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 18 / 19 / 20 / 28 / 32 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 43)

بی سیم(WiFi):

استاندارد انتقال:

H112-372: 802.11ac/a/n 2 x 2 & 802.11b/g/n 2 x 2, MIMOمدل

H112-370: 802.11ax/ac/a/n 4 x 4 & 802.11b/g/n 2 x 2, MIMOمدل

سرعت انتقال بی سیم:

H112-372: DBDC, 1167 Mbpsمدل

H112-370: DBDC, 5100 Mbpsمدل

فرکانس باند WiFi:

2.4 GHz & 5 GHz, dual-band auto-selection

نوع آنتن ها:

H112-372: Dual-band Wi-Fi antenna with four signal amplifiersمدل

H112-370: Dual-band Wi-Fi antenna with six signal amplifiersمدل

عملکرد سخت افزاری:

CPU:

H112-372: Balong 5000 multi-mode chip, GigaHome dual-band Wi-Fi chip

H112-370: Balong 5000 multi-mode chipset

درگاه های شبکه:

Model H112-372: One Wan / Lan GE port, one Lan GE port, one SIM card slot (Nano-SIM)

Model H112-370: One Wan / Lan GE port, one Lan GE port, one TEL port, one SIM card slot (Nano-SIM)

دکمه ها:

eset / Power / H, support HiLink device one-button pairing, compatible with WPS

نمایشگر های LED:

5G / 4G / Wi-Fi

درگاه آنتن های خارجی:

دارای دو درگاه اضافی برای آنتن 5G که به می توان به طور جداگانه توسط کاربر خریداری گردد.

عملکرد نرم افزاری:

اپلیکیشن: از طریق نصب اپلیکیشن Hilink می توانید دستگاه خود را توسط گوشی مدیریت کنید. (تغییر اسم وای فای، رمز وای فای، سینک شدن پسورد به صورت خودکار، احراز هویت وای فای از طریق رمز گذاری، VPN tunnel، وی پی ان هوشمند،IP هوشمند، مدیریت نگهداری)

IPv6 and IPv6 / IPv4 dual stack, multi-APN, WeBUI, etc

ویژگی ها:

منبع تغذیه AC/DC:

AC: 100 V – 240 V 50 Hz / 60 Hz

DC: 12V / 2A

دما:

بهترین دمای کار کرد: 0 °C ~ 40 °C

تحمل در دمای: -20 °C ~ +70 °C

رطوبت: -20 °C ~ +70 °C(غیر چگالشی)

محتویات جعبه:

مودم

آداپتور

دفترچه راهنما

کابل LAN

مایل به خرید مودم هستید؟ 

با توجه به اینکه این محصول در ایران در حال حاضر وجود ندارد، گزینه ی مشابه به این دستگاه، یعنی مودم B528 هوآوی را به شما پیشنهاد میکنیم  که شرکت IDH با گارانتی سه ساله IDH در اختیار شما قرار می دهد.

هم اکنون بررسی کرده و سفارش دهید: خرید مودم B528 هواوی

 

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی مودم رومیزی 5G هواوی مدل H112 یا همان Huawei CPE Pro beyond speed بود استفاده و لذت برده باشید.

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

معرفی کامل Harmony OS، سیستم عامل جدید هوآوی

باسلام خدمت شما همراهان همیشگی اخبار فناوری در وبسایت رسمی IDH. در این نوشته قصد داریم سیستم عامل Harmony را که سیستم عامل جدید هواوی میباشد خدمت شما معرفی کنیم.

از سیستم عامل هارمونی چه میدانیم؟!

سیستم عامل harmony

هارمونی OS یک سیستم عامل جدید از شرکت هوآوی می باشد که در تاریخ 9 آگوست 2019 رونمایی و OS 1.0 برای اولین بار در صفحه نمایش هوشمند هواوی ارائه شد.

تمام اپلیکیشن های اندروید و تحت وب در این پلتفرم قابل اجرا هستند و این سیستم عامل، متناسب با IoT طراحی شده است.

هم اکنون بخوانید: IoT چیست؟!

قبل از رونمایی از سیستم عامل هارمونی، تصور میشد که Harmony OS یک سیستم عامل برای گوشی های همراه خواهد بود که می تواند جای اندروید را برای دستگاه های هوآوی بگیرد. (در پاسخ به تحمیل کردن تحریم های مالی به شرکت هوآوی از طرف دولت آمریکا در می 2019)

بر اساس گفته ی ریچارد یو، مدیر عامل شرکت هوآوی، این پلتفرم برای اجرا شدن روی تلویزیون، ساعت های هوشمند، ماشین، بلندگو، وسایل ورزشی هوشمند، گجت های پوشیدنی و در آخر کامپیوتر طراحی شده است. پس شاید عجیب نباشد که اسم این سیستم عامل جدید را Harmony  گذاشتند.

همچنین این پلتفرم می تواند با هر نوع RAM از حجم کیلو بایتی گرفته تا صد ها گیگا بایتی کار کند.

عملیات ساخت و تولید Harmony OS

 عملیات ساخت این سیستم عامل بر اساس گزارشات از سال 2012 کلید خورده است.

بازار فروش رسانه ها گزارش می دهند که این سیستم عامل به نام سیستم عامل Hang Meng نیز، به خصوص در چین، شناخته می شود. با اعلام انتشار جهانی این سیستم عامل جدید در نیمه دوم سال 2020 (در ماه آگوست یا سپتامبر)، هوآوی، Hang Meng OS را در 24 می 2019 به عنوان یک علامت تجاری ثبت کرد.

اپلیکیشن هایی که برای سیستم عامل های LINUX، HTML5 و Android ساخته شده اند، همگی امکان اجرا بر روی سیستم عامل هارمونی را خواهند داشت. برای آسان تر کردن کار توسعه دهندگان، هوآوی دسترسی به کامپایلر ARK را که توانایی کامپایل کردن چندین زبان از جمله C/C++، JAVA،kotlin را دارد، برای آن ها آزاد می کند.

برای رفع تمامی نگرانی های امنیتی احتمالی در آینده، اطمینان داده شده که سیستم عامل هارمونی بر خلاف سیستم عامل های بر پایه ی لینوکس و اندروید، اجازه روت را نخواهد داشت.

روت چیست؟

سیستم عامل جدید هواوی

روت در لغت به معنای ریشه می باشد و اصطلاح روت کردن به زبان ساده به معنای دسترسی ریشه ای به دستگاه شماست.

حال منظور از دسترسی ریشه ای چیست؟

هنگامی که گوشی همراهتان را برای نخستین بار روشن می کنید، در قسمت تنظیمات یا setting می توانید گزینه های زیادی را به دلخواه خود عوض کنید.

اما این تنظیمات تنها چیزهایی هستند که سازنده گوشی اجازه ی تغییر در آن ها را داده است.

در حالی که روت کردن به شما اجازه اعمال تغییراتی بسیار فراتر را میدهد.

اما مراقب باشید!

روت کردن باعث باطل شدن گارانتی دستگاهتان می شود (اگرچه می توانید دستگاه خود را مجددا آنروت کنید) و کمی ریسک نیز در پی خواهد داشت، اما اگر طبق دستورات راهنما عمل کنید به هیچ عنوان به مشکلی بر نخواهید خورد.

گزارشهای مرتبط با سیستم عامل Harmony

در جولای 2019 گزارش داده شد که هوآوی، سیستم عامل هارمونی را برای لپ تاپ و موبایل نیز به ثبت رسانده و جهانی کرده است.

در همان ماه، مدیر هوآوی، لیانگ هو (Liang Hua) طی یک سخنرانی گفت که هوآوی هنوز تصمیمی برای پایه گذاری این سیستم عامل برای گوشی های هوشمند در آینده نگرفته است. بر اساس سخنرانی نایب رئیس هوآوی، کاترین چن (Cathriene Chean)، این سیستم عامل برای دستگاه هایی که از IoT (Internet of Things) استفاده می کنند طراحی شده است.

این سیستم عامل جدید، درست مانند سیستم Fuchsia گوگل، مبتنی بر میکروکرنل است.

آینده  Harmony OS بعنوان یک پلتفرم منبع باز

هواوی هارمونی

هوآوی، هارمونی OS را به صورت یک پلتفرم منبع باز توصیف کرده است.

تمرکز سیستم عامل هواوی روی بازار چین است؛ اما هوآوی علاقه ای به محدود کردن پلتفرم خود ندارد. به همین خاطر، این سیستم عامل تا یک سال آینده به پروژه ای منبع باز تبدیل خواهد شد تا به کمپانی های رقیب خود مثل اوپو و شیائومی فرصت همکاری را بدهد.

با صرف نظر از تمامی اتفاقات احتمالی، هوآوی می خواهد مانند اپل به تنهایی رو به جلو پیش برود. نسخه فعلی هارمونی از دو سال پیش آغاز شده است، اما امسال این شرکت به صورت قابل توجهی پروسه توسعه خودش را سریع تر از قبل کرده و انتظار می رود نسخه 2 آن در سال 2020 و نسخه 3 آن نیز در سال 2021 آماده ی کار بر روی دستگاه ها باشند.

بسیاری دیگر از دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل harmony، از جمله تلویزیون جدید Honor Vision، قرار است امسال عرضه شوند. هرچند هوآوی حرفی از زمان حضور این پلتفرم در گوشی های خودش نزده است، اما گزارشات نشان دهنده این است که گوشی هوآوی میت 30 لایت می تواند نخستین موبایلی باشد که این پلتفرم به صورت پیش فرض روی آن نصب شده باشد.

 

دیگر پست های آموزشی و اخبار دنیای فناوری را نیز از دست ندهید.

امیدواریم از این مقاله که در خصوص معرفی سیستم عامل هارمونی بود استفاده و لذت برده باشید.

مقایسه مودم b612 و b528

مقایسه مودم های رومیزی HUAWEI B612 و HUAWEI B528

سلام بر شما همراهان همیشگی پست های آموزشی وبسایت رسمی IDH! در این نوشته قصد مقایسه دو مودم رومیزی هواوی قدرتمند یعنی مودم B612 هواوی و مودم B528 هوآوی را داریم. مودم رومیزی B612 و مودم رومیزی B528 هواوی، مودم های 4.5G جدیدی هستند که بسیاری از مردم هنوز با آنها آشنایی ندارند. برای کمک به مصرف کننده نهایی جهت آشنایی بیشتر راجع به این دو مودم LTE قرار است در این مطلب به مقایسه جزئیات و مشخصات آنها بپردازیم.

شباهت های مودم های B612 و B528 هواوی

مقایسه مودم b612 و b528

در ابتدا باید یادآور شویم  هر دو این مودم ها، جزو قدرتمندترین مودم های رومیزی 4.5G یا LTE Cat 6 هواوی هستند.

به این معنا که با پشتیبانی از استانداردهای LTE TDD و LTE FDD، سرعت دانلود 300 Mbps را در اختیار قرار میدهند.

البته لازم به ذکر است که شرکت IDH بعنوان تنها نماینده رسمی مودم های هواوی در ایران، مودم های جیبی 4.5G را نیز با گارانتی 3 ساله IDH عرضه میدارد.

چند ویژگی مشترک دیگر

 • مجهز بودن به ورودی آنتن خارجی
 • IPv4 /IPv6 dual stack 
 • پشتیبانی از استانداردهای:
  • (LTE  (TDD – FDD
  • +DC-HSPA
  • +HSPA
  • HSUPA
  • HSDPA
  • UMTS
  • EDGE
  • GPRS
  • GSM
 • مجهز بودن به نشانگرهای LED
 • پشتیبانی از نرم افزار Hilink
 • امکان ارسال sms گروهی

 

تفاوت های مودم B612 و مودم B528 هواوی

در ادامه به بیان تفاوت های موجود میان این مودم ها و مقایسه جامع مدل های B612  و B528 هواوی خواهیم پرداخت که میتواند کمک شایانی در انتخاب شما خریداران گرامی به شمار آید.

تفاوت های اصلی بین مودم B528 هواوی و مودم B612 هواوی شامل سه مورد اصلی زیر میباشد:

 1. ظاهر دستگاه
 2. قدرت دستگاه
 3. انواع مدل
 4. مشخصات WLAN
 5. رابط پورت LAN
 6. قیمت

 

مقایسه B612 و B528) ظاهر دستگاه:

اگر به جزئیات هر دو دستگاه خوب دقت کرده باشید، متوجه میشوید که ظاهر روتر B612، مانند روترهای سبک سنتی و قدیمی هوآوی می باشد، مانند: مودم B593 یا مودم E5168.

اما مودم رومیزی B528 هواوی، شبیه به یک دستگاه رطوبت ساز به شکل استوانه ای یا یک سیلندر طراحی شده است، که به نظر جالب و جذاب، و برای دکوراسیون خانه نیز بسیار زیبا می باشد.

مقایسه B612 و B528) قدرت دستگاه:

مودم رومیزی B528 برخلاف مودم B612 یک مودم Dual Band است؛ یعنی میتواند بر روی باند 5GHz نیز مورد استفاده قرار گیرد. نکته قابل توجه اما این است که فرکانس عملیاتی دستگاه روی این باند، امکان استفاده مودم B528 cat6 را در فضاهایی همچون سوله ها، شرکت ها و کارخانه های بزرگ فراهم میکند.

مقایسه B612 و B528) انواع مدل:

HUAWEI B612 در دو مدل باندهای فرکانس های LTE را پشتیبانی میکند. هوآوی B528 فقط شامل یک مدل است به نام  B528s-23a است.

مقایسه B612 و B528) مشخصاتWLAN:

مودم B612 توانایی فراهم کردن WiFi فقط در یک باند 2.4GHz برای اتصال 32 کاربر را دارد. اما مودم رومیزی B528 قابلیت پشتیبانی از هر دو باندهای 2.4GHz و 5GHz را برای اتصال 64 کاربر به صورت بیسیم و همزمان فراهم می کند.

مودم B612 دارای آنتن  MIMO 4X4 برای ارتباطات بیسیم میباشد، در صورتی که مودم B528 فقط MIMO 2X2 را پشتیبانی میکند.

(MIMO (multiple-input and multiple-output، یک تکنولوژی آنتن است برای ارتباطات از طریق بیسیم در هر دو منبع های فرستنده و گیرنده که در آن از آنتن های چندگانه استفاده می شود و دارای ورودی های چندگانه و خروجی های چندگانه میباشد.

مقایسه B612 و B528) رابط پورت LAN:

مودم 4.5G B612 دارای 3 پورت LAN و یک درگاه LAN/WAN میباشد، اما مودم B528 تنها یک درگاه LAN در اختیار کاربر قرار میدهد.

هر دوی این مودم ها به درگاه اتصال آنتن و قابلیت نصب آنتن مجهز هستند.

نوع آنتن قابل اتصال B612 SMA-famel است و برای B528 Ts-9 می باشد(مانند روتر B618).

مقایسه B612 و B528) قیمت:

قیمت مودم رومیزی B528 هوآوی در حدود چند صد هزار تومان از قیمت مودم B612 هواوی کمتر است.

 

 

جمع بندی مقایسه مودم های 4.5G رومیزی B612 و B528 هواوی

مقایسه مودم b612 و b528

در این نوشته به مقایسه مودم B612 و B528 هوآوی که جزو مودم های رومیزی 4.5G هواوی هستند پرداختیم و در برخی از مهم ترین موارد، دو مدل B528 و B612 را در کنار یکدیگر بررسی کردیم.

هدف از این بررسی ارائه دیدگاهی جامع در خصوص انتخاب این مودم ها و به نوعی ایجاد یک راهنمای خرید مودم بود و نه معرفی بهترین مودم رومیزی هواوی.

زیرا همانطور که در آیتم های فوق مشخص است، نمیتوان نتیجه گرفت بین این دو مودم رومیزی هواوی کدام یک بهترین است و بسته به انتظار و کاربردی که شما از مودم خود دارید ممکن است هر کدام از این مدل ها را انتخاب فرمایید.

 

به منظور ارائه یک مقایسه ساده تر، جدول زیر میتواند تمامی موارد فوق را بعلاوه چند معیار دیگر به طور خلاصه در اختیار بگذارد:

IDHمودم رومیزی B528 هواویمودم رومیزی B612 هواوی
نوع محصولLTE WiFi CubeWiFi Router with Ethernet port
استاندارد LTECat6 FDD/TDDCat6 FDD/TDD
MIMO2×24×4
استاندارد وایفایIEEE 802.11 a/b/g/n/acIEEE 802.11 b/g/n
سرعت دانلود300 مگابیت بر ثانیه300 مگابیت بر ثانیه
تراشهHiSilicon Balong 722HiSilicon LTE Cat6 Chipset
پورت RJ11دارددارد
درگاه آنتنTS-9 jacksSMA-female jacks
باندهای پشتیبانی کننده LTE B1, B3, B7, B8, B20, B32, B38 B1/B3/B7/B8/B20/B38/B40/B41/B42/B43
WLAN2.4 و 5 گیگاهرتز2.4 گیگاهرتز
پورت LAN1 عدد3 عدد + 1 پورت LAN/WAN
باترینداردندارد
نوع سیمکارتمیکروسیممیکروسیم
وزن366 گرم430 گرم
ابعاد181*105*90 میلی متر240*155*78 میلی متر
تعداد کاربر همزمان64 نفر32 نفر
لینک محصولHuawei B528 4.5G cat6Huawei B612 4.5G cat6

 

امیدواریم مقایسه مودم های رومیزی B612 و B528 هواوی برای شما مفید بوده باشد. مابقی آموزش های وبسایت رسمی IDH و اخبار روز دنیای فناوری را نیز از دست ندهید!